Olsztyn: Dzieci pojadą komunikacją miejską za darmo

Olsztyn: Dzieci pojadą komunikacją miejską za darmo
Fot. Rafał Sułek

Oszczędności w domowych budżetach – to jeden z wielu efektów, jakie przyniesie oferta. Warunkiem skorzystania z niej jest płacenie przez rodziców podatków w Olsztynie.

Takie rozwiązanie to szereg korzyści społecznych oraz krok ku poprawie stanu środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zostały przyjęte zaproponowane zmiany.

– Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dotyczy dzieci od czwartego roku życia i młodzieży uczących się w szkołach podstawowych w Olsztynie – informuje prezydent Piotr Grzymowicz. – Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest to, by rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci mieszkali w naszym mieście i tu rozliczali tu z podatku dochodowego.

Uprawnienia będą zapisane na Olsztyńskiej Karcie Miejskiej na podstawie wymaganych dokumentów – legitymacji szkolnej lub dokumentu potwierdzającego wiek dziecka oraz potwierdzenia rozliczania się z podatku w olsztyńskim Urzędzie Skarbowym.

– Konkurencyjność transportu publicznego w stosunku do innych środków transportu niesie szereg korzyści dotyczących środowiska i jakości życia – mówi przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Łukasz Łukaszewski. – To zmniejszenie liczby pojazdów na drogach, ograniczenie emisji spalin, poprawa jakości powietrza, zmniejszenie korków, zwiększenie dostępności miejsc parkingowych, a w konsekwencji poprawa komfortu życia i poziomu zadowolenia mieszkańców. To także kształtowanie u dzieci nawyku korzystania z komunikacji miejskiej, co powinno zaprocentować w przyszłości.

Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla dzieci od czwartego roku życia oraz uczniów szkół podstawowych zacznie obowiązywać od 1 września.

Print Friendly, PDF & Email