Olsztyn: Bezpłatne badania dla młodych mężczyzn

Olsztyn: Bezpłatne badania dla młodych mężczyzn
Fot. Pixabay

Czy stosowanie okien żywieniowych oraz diety fleksitariańskiej może poprawić stan zdrowia u młodych, szczupłych mężczyzn z zaburzeniami metabolicznymi? Katedra Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpoczyna bezpłatne badania mężczyzn w wieku 18-40 lat.

– Badania kierujemy do panów, którzy mają podwyższony poziom glukozy na czczo, niewłaściwy profil lipidowy lub podwyższone ciśnienie krwi, ale nie mają nadwagi lub otyłości – informuje Marta Lonnie z Katedry Żywienia Człowieka Centrum Gastronomii z Dietetyką i Biooceną Żywności
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Zapraszamy wszystkich mężczyzn, którzy chcą zdobyć nową wiedzę o żywieniu,
a przy okazji zadbać o swoje zdrowie. Badania są bezpłatne i mają charakter poufny – zebrane dane będą wykorzystane wyłącznie do celów naukowych.

Jakich badań mogą spodziewać się zainteresowani panowie:

  • Bezpłatne oznaczenie markerów zdrowia metabolicznego przed i po interwencji żywieniowej (glukoza, insulina, HbA1c, cholesterol,  riglicerydy, markery stanu zapalnego i i homocysteina).
  • Bezpłatne zalecenia żywieniowe. Badania kwestionariuszowe dotyczące stylu życia, jakości snu, samopoczucia i zadowolenia z interwencji.
  • Bezpłatne pomiary masy ciała, wysokości, składu ciała (zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej), obwodu pasa i bioder.
  • Bezpłatny naramienny system ciągłego monitorowania glukozy przez okres 8 tygodni (normalny koszt ok. 1000 zł).
  • Bezpłatny system monitorowania aktywności fizycznej – opaska typu smart band;
  • Bezpłatny test wysiłkowy oraz pomiary ciśnienia krwi i zaburzeń krążenia obwodowego.

– Badania mają wszelkie potrzebne zgody komisji bioetycznej i finansowane są ze środków Naordowego Centrum Nauki – dodaje Lonnie – W mojej ocenie mężczyźni na tym skorzystają bo zostaną kompleksowo przebadani i uzyskają informację jak poprawić swoje zdrowie.

Pierwszy krok to wypełnienie krótkiej ankiety online – tu link.

Następnie, na podstawie odpowiedzi, podejmowana jest  decyzja, czy kandydat kwalifikuje się na badania. Jeżeli tak, zostanie zaproszony na dwie wizyty w tym pierwszym tygodniu kwietnia – na badanie krwi (20min) oraz pozostałe badania (skład ciała, ciśnienie, tętnicze, test wysiłkowy itd. – ok. 1 godz.)

Print Friendly, PDF & Email