Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
Fot. Adminstrator

Państwowa Komisja Wyborcza podała dziś (14 października) po godzinie 18:00 wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu po podliczeniu protokołów ze wszystkich komisji w kraju. Pierwszy raz w historii w Senacie będzie miała większość inna siła polityczna niż w Sejmie.

W wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na wszystkie listy kandydatów na posłów oddano w skali kraju 18 470 710 głosów ważnych. PiS otrzymało największą ilość głosów tj. 43,59 proc., Koalicja Obywatelska – 27,40 proc., SLD – 12,56 proc.;, PSL – 8,55 proc., a Konfederacja – 6,81 proc. głosów.

Te partie znajdą się zatem w nowym Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość w Sejmie będzie miało samodzielną większość i wprowadzi do Sejmu 235 posłów. Koalicja Obywatelska reprezentowana będzie przez 134 posłów. Trzecią siłą w będzie Lewica, którą reprezentować będzie 49 posłów. Polskiemu Stronnictwu Ludowemu udało się uzyskać 30 mandatów, Konfederacji – 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.
Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: KW Prawica, na który oddano 1765 głosów (0,01 proc.); KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów, na który głosowało 5448 osób (0,03 proc.); KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy, na który oddano 144 tys. 773 głosy (0,78 proc.) oraz KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca, na który głosowało 18 tys. 918 głosów (0,1 proc.).

Ogłaszając wyniki szef Państwowej Komisji Wyborczej, Wiesław Kozielewicz zaznaczył, że ogromnym sukcesem minionych wyborów jest frekwencja, która była rekordowa i wyniosła 61,74 proc. Drugim sukcesem jest stosunkowo mała liczba głosów nieważnych, która wyniosła tym razem 1,1 proc. wszystkich oddanych głosów.

W ławach Sejmowych zasiądzie m.in. Iwona Hartwich, która zdobyła prawie 11 tys. głosów. Przypomnijmy, Hartwich była liderką sejmowych protestów opiekunów osób niepełnosprawnych.

Jak podano na konferencji podsumowującej tegoroczne wybory, w głosowaniu korespondencyjnym zgłosiło chęć głosowania 2104 osoby – tyle pakietów wyborczych wysłano. Z powrotem otrzymano 2057 kopert, z czego w 1923 znajdował się komplet prawidłowo wypełnionej i podpisanej dokumentacji wyborczej upoważniający do zaliczenia oddanego głosu jako ważny.

Podczas konferencji podano również wyniki do Senatu, gdzie do ostatnich chwil ważyły się losy, która siła polityczna będzie miała większość. Ostatecznie partia rządząca zdobyła 48 mandatów. Koalicja Obywatelska dysponować będzie 43 senatorami, PSL – trzech a Lewica – dwóch. W Senacie znalazło się również czterech kandydatów niezależnych: Krzysztof Kwiatkowski, Stanisław Gawłowski, Wadim Tyszkiewicz a także Lidia Staroń.

Całą konferencję podsumowującą tegoroczne wybory zobaczyć można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email