Od soboty zamknięte zostaną żłobki, przedszkola i sklepy budowlane. „Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii”

Od soboty zamknięte zostaną żłobki, przedszkola i sklepy budowlane. „Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii”
Fot. Adam Guz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dziś nowe obostrzenia przeciwepidemiczne, które będą obowiązywały od 27 marca. – Wszystkie te trudne decyzje są na ten moment konieczne – podkreślił premier.

Dziś o godz. 10:30 ministerstwo zdrowia poinformowało o 34 151 nowych zakażeniach – to największa w Polsce dobowa liczba zakażeń od początku trwającej już ponad rok pandemii.

– Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od trzynastu miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych – zaznaczył Mateusz Morawiecki. – Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – dodał.

Wskazał jednocześnie, że to nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. – Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń – wskazał. Podkreślił, że naszą podstawową bronią są szczepionki.

– Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne – mówił szef rządu. – Musimy walczyć w tym samym czasie o zdrowie i życie Polaków i o miejsca pracy Polaków. W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń – dodał.

Premier zaapelował także, by święta Wielkanocne spędzić w wąskim gronie najbliższej rodziny. – To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość – mówił.

Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone?

– Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe 2 tygodnie. Wszystkie dotychczasowe zasady będą nadal obowiązywały – podkreślił Adam Niedzielski.

Od 27 marca wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług pow. 2 tys. m² zostaną zamknięte. Dotyczy to handlu detalicznego. – Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne – zaznaczył szef resortu zdrowia.

W placówkach handlowych pow. 100 m², punktach pocztowych i na targach obowiązywał będzie limit 1 osoby na 20 m².

Podobnie będzie w kościołach, gdzie podczas mszy i nabożeństw uczestniczyć będzie mogła ograniczona ilość wiernych – limit 1 osoby na 20 m² przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra (jak dotąd zarówno w sklepach jak i kościołach obowiązywał limit 1 osoby na 15 m²).

W sklepach do 100 m² nadal obowiązywał będzie limit 1 osoby na 15 m².

– Do 9 kwietnia zostają zamknięte salony urody w całej Polsce. Później będzie obowiązywała ewentualnie nowa regulacja. Do 9 kwietnia działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego – przekazał Niedzielski.

Ograniczona zostanie działalność żłobków i przedszkoli (będzie mogła być w nich zapewniana opieka tylko dla dzieci, których rodzice pracują w ochronie zdrowia lub służbach mundurowych). Rodzice będą mogli nadal korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

– Kolejne elementy nie będą miały postaci regulacji, ale są bardzo ważne – to kwestia świąt Wielkiej Nocy, które zalecamy spędzić w wąskim gronie domowników i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – zaapelował minister zdrowia.

Adam Niedzielski zwrócił się także do pracodawców. – Apelujemy o przejście na pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – miejsca pracy są jednym z głównych ognisk zakażeń identyfikowanych przez sanepid – zaznaczył.

Premier Morawiecki przekazał także, że w tryb pracy zdalnej na okres najbliższych dwóch tygodni przejdzie administracja publiczna, a więc ministerstwa i urzędy.

Szef rządu nie wykluczył także – jeśli obecne obostrzenia nie pozwolą opanować pandemii – wprowadzenia jeszcze dalej idących ograniczeń, włącznie z zastosowaniem jednego ze stanów nadzwyczajnych (klęski żywiołowej lub wyjątkowego).

Print Friendly, PDF & Email