Od poniedziałku w 11 województwach łagodniejsze obostrzenia

Od poniedziałku w 11 województwach łagodniejsze obostrzenia
Fot. Kancelaria Premiera

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w środę informacje dotyczące obostrzeń przeciwepidemicznych. W jedenastu województwach w klasach I-III nauka odbywać się będzie w systemie hybrydowym. Możliwe będzie także świadczenie usług fryzjerskich i kosmetycznych.

– Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie – wskazał szef resortu zdrowia. –  Analizując sytuację staramy patrzeć się na regiony, gdzie sytuacja jest zróżnicowana. We wszystkich województwach spadła liczba zakażeń o niespełna jedną trzecią – dodał.

Jak przekazał dziś Adam Niedzielski, od najbliższego poniedziałku w 11 województwach obowiązywała będzie nauka hybrydowa w klasach I-III. Otwarte zostaną także salony urody, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

Poluzowanie obostrzeń pojawi się w województwach: małopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubuskim, pomorskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim. Pozostałe obostrzenia (dotyczące m.in. limitów w sklepach czy miejscach kultu religijnego) nadal obowiązują w całym kraju.

Jak wskazał dziś minister zdrowia decyzja o poluzowaniu obostrzeń w wymienionych wyżej województwach podejmowana była w oparciu o liczbę zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców oraz zajętość łóżek i respiratorów.

W pozostałych pięciu regionach kraju (w woj. śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim) nadal obowiązywały będą wszystkie aktualnie obowiązujące obostrzenia. Województwa te notują w ostatnim czasie średnią dzienną liczbę zakażeń powyżej 35 na 100 tys. mieszkańców.

– Widzimy spadek zakażeń, ale sytuacja na śląsku nadal jest trudna – mówił Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej, zaznaczając że każda kolejna decyzja dotycząca znoszenia obostrzeń będzie bardzo wnikliwie analizowana.

Minister zdrowia przekazał także, że szczegóły dotyczące tego jakie obostrzenia będą obowiązywały w maju zostaną przedstawione za tydzień.

Print Friendly, PDF & Email