Od opieki do niezależności - konferencja PSONI

Od opieki do niezależności - konferencja PSONI
Fot. materiały prasowe

Elbląskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) zaprasza wszystkich zainteresowanych na Konferencję, która odbędzie się 1 grudnia w Akademii Nauk Społecznych (ul. Grunwaldzka 137, Aula 207/208 C). Spotkanie jest realizowane w ramach jubileuszu sześćdziesięciolecia PSONI jako ogólnopolskiego ruchu rodziców.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00. Nie zabraknie przywołania ważnych momentów sześćdziesięcioletniej historii PSONI oraz dyskusji na temat przyszłości ruchu oraz zmian w postrzeganiu i funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami.

Wykład inauguracyjny dr Moniki Zimy-Parjaszewskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej poświęcony będzie konwencji i zmianie postrzegania osób z niepełno sprawnościami na przestrzeni lat. To bardzo ważne otwarcie dyskusji na temat istotnych kwestii związanych z prawami, obowiązkami i możliwościami uczestników. Na tym tle mgr Michalina Dulny oraz mgr Beata Peplińska-Strehlau poprowadzą panel dyskusyjny z self-adwokatami jako aktywnymi uczestnikami procesów decyzyjnych i działalności społecznej.

Następnie dr hab. Agnieszka Żyta z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego skupi się na roli osób z niepełnosprawnościami jako współbadaczy, podkreślając wagę ich zaangażowania w procesy zmian. Kolejne wykłady zahaczą o istotę wczesnego wspomagania dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych i wsparcia ich rodzin oraz rolę praktycznych aspektów edukacji osób z niepełnosprawnościami. Podejmiemy temat szkoły w kręgach.

Kolejne prelekcje dotyczyć będą kluczowych kwestii związanych z samodzielnością i integracją społeczną osób z niepełnosprawnościami. Dr Monika Zakrzewska opowie o zatrudnieniu wspomaganym, a mgr Agata Ciosmak skoncentruje się na problematyce mieszkalnictwa jako szansy oraz drogi rozwoju, na którą po prostu trzeba wejść.

Organizatorzy zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, rodziców, opiekunów, specjalistów, mieszkańców miasta oraz jego władze do udziału w Konferencji „Nowe spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami – od opieki do niezależności”. Razem możemy wspólnie kształtować bardziej otwartą, świadomą i wspierającą społeczność dla wszystkich.

Patronami medialnymi wydarzenia są Elbląska Gazeta Internetowa PortEl oraz Razem z Tobą. Miesięcznik osób niepełnosprawnych.

Program Konferencji pn. Nowe spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami – od opieki do niezależności” odbywającej się okazji Jubileuszu 60-lecia PSONI jako ogólnopolskiego ruchu rodziców. Wydarzenie odbędzie się 1 grudnia w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu (ul. Grunwaldzka 137, aula 207/208) w godz. 10:00 – 15:00.

10:00 – 10:15 – Otwarcie Konferencji – Marzenna Wrzosek, Dominika Lewicka-Klucznik

10:15 – 10:30 – Włączeni w życie – jubileuszowy film PSONI

10:30- 11:00 – Od podopiecznego do uczestnika – o konwencji i zmianie postrzegania osób z niepełnosprawnością – dr Monika Zima-Parjaszewska, Akademia Pedagogiki Specjalnej

11:00 – 11:30 – Self-adwokaci PSONI w Elblągu – mgr Michalina Dulny, mgr Beata Peplińska-Strehlau

11:30 – 12:00 – Osoby z niepełnosprawnością jako współbadacze – Nic o nas bez nas – dr hab. Agnieszka Żyta, UWM

12:00 – 12:30 – Przerwa kawowa

12:30 – 13:00 – By wierzyć w siebie, muszę mieć kogoś, kto we mnie uwierzy – o istocie wczesnego wspomagania dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych i wsparcia ich rodzin – mgr Małgorzata Kwiecień-Gęca

13:00 – 13:30 – Szkoła w Kręgach – model edukacji opartej na relacjach – Zespół PSONI Koło w Elblągu

13:30 – 14:00 – Zatrudnienie wspomagane a jakość życia osób z niepełnosprawnościami – dr Monika Zakrzewska, PSONI Koło w Ostródzie, Akademia Pedagogiki Specjalnej

14:00 – 14:30 – Mieszkalnictwo – wybieram, gdzie i z kim chcę mieszkać – mgr Agata Ciosmak, PSONI Koło w Gdańsku

14:30 – 15:00 – Podsumowanie i zakończenie Konferencji

Dominika Lewicka-Klucznik
PSONI Koło w Elblągu
Print Friendly, PDF & Email