Od marca wzrośnie świadczenie honorowe

Od marca wzrośnie świadczenie honorowe
Fot. pixabay.com

Z początkiem marca wszystkie emerytury i renty są waloryzowane. Wzrastają również świadczenia honorowe, wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat.

W województwie warmińsko-mazurskim mieszkają 72 osoby, które pobierają świadczenia honorowe. Najstarsza 104-letnia kobieta pochodzi z Elbląga. Wśród osób, które przekroczyły ten zacny wiek jest również 103 letnia pani z Iławy. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4 003,88 zł, a za kilka dni zostanie podniesione do 4 294,67zł. Osoby, które ukończą sto lat po 1 marca, otrzymają świadczenia w nowej, wyższej kwocie. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

– Świadczenie honorowe jest przyznawane dożywotnio. Osoby, które pobierają renty lub emerytury z ZUS nie muszą składać wniosku. W przypadku osób, które nie pobierają tych świadczeń, z dniem ukończenia 100 lat muszą złożyć do nas wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia – mówi Anna Ilukiewicz, rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

ZUS
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email