Od czwartku nauka zdalna w szkołach

Od czwartku nauka zdalna w szkołach
Fot. Beata Misztal

Od najbliższego czwartku, 27 stycznia uczniowie szkół podstawowych z klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych przechodzą na naukę zdalną – ogłosił dziś w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W związku z trwającą falą koronawirusa Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Ministerstwem Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej szkołach podstawowych (klasy 5-8) oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna obowiązywać będzie przez miesiąc – do 25 lutego (włącznie).

Uczelnie wyższe mają w tej kwestii dowolność, ale już dziś wiele z nich przeszło w tryb zdalny lub hybrydowy.

– Wsłuchując się w apele i głos służb sanitarnych, analizując dane z wczoraj i z dziś, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Jutro będzie podpisane rozporządzenie w tej sprawie – wskazał minister Czarnek.

Jak podkreślił, w okresie nauki zdalnej będą mogły odbywać się w szkołach konsultacje indywidualne i grupowe dla maturzystów.

Co ważne, dyrektorzy szkół specjalnych będą mogli podejmować decyzję w kwestii nauki zdalnej samodzielnie po konsultacji z rodzicami.

– W okresie nauki zdalnej otwarte będą bursy, będzie także możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu. Decyzja dotycząca wprowadzenia nauki zdalnej jest podyktowana wzrastającą liczbą  przypadków zachorowań na koronawirusa – powiedział minister edukacji i nauki.

Print Friendly, PDF & Email