Od 28 maja możliwa kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy

Od  28 maja możliwa kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy
Fot. Pixabay

Małpia ospa rozprzestrzenia się w kolejnych krajach Europy. – Procedury są jasne: w przypadku stwierdzonego w Polsce zachorowania, będziemy izolować chorego – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski, który podpisał trzy nowe rozporządzenia w sprawie małpiej ospy.

  • Od 28 maja obowiązują trzy nowe rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie małpiej ospy
  • Znowelizowane przepisy dotyczą obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego
  • W przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania możliwe będzie objęcie kwarantanną osoby z kontaktu lub podejrzanej o zachorowanie. Kwarantanna ma wynosić 21 dni
  • Z kolei, jeżeli u kogoś zostanie rozpoznana choroba, osoba taka będzie podlegać hospitalizacji
  • Adam Niedzielski przyznaje, że w przypadku stwierdzenia małpiej ospy, chory będzie izolowany, a wprowadzone rozporządzenia „to pakiet prewencyjny”
Małpia ospa. Od 28 maja nowe rozporządzenia ministra zdrowia. 

– W pierwszym rozporządzeniu są standardowe środki określające tę chorobę jako chorobę zakaźną. Drugie rozporządzenie dotyczy monitorowania przypadków, aby Główny Inspektorat Sanitarny trzymał rękę na pulsie. Kolejne zaś dotyczy obowiązkowej hospitalizacji w przypadku zakażenia – tłumaczył treść rozporządzeń Adam Niedzielski.

Kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja z powodu małpiej ospy.

– Procedury są jasne: w przypadku stwierdzonego pierwszego przypadku w Polsce będziemy izolować chorego – wyjaśnił minister.

– Równocześnie rozpoczniemy śledztwo epidemiczne, aby wiedzieć kto miał z zarażonym kontakt. Wdrożone zostają także procedury bezpieczeństwa, aby możliwe maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa – dodał.

Szczepienia przeciw małpiej ospie

Szef resortu zdrowia poinformował również, że Polska ma przygotowane około tysiąc dawek szczepionek dla personelu medycznego.

– Anglia i Francja gromadzą już szczepionki. My także bierzemy udział w przygotowaniach. Dla personelu medycznego mamy zarezerwowane mniej więcej tysiąc dawek – powiedział minister Niedzielski.

– Jednocześnie obserwujemy tę chorobę i widzimy, że potencjał epidemiczny jest dużo mniejszy. Obserwujemy przypadki w Europie i widzimy, że nie jest to nowy wirus. Mamy szczepionkę dedykowaną i zgody odpowiednich instytucji do jej użycia – dodał.

Minister przyznał również, że w tej chwili nie ma potrzeby wdrażania indywidualnych szczepień przeciw małpiej ospie.

– Jesteśmy w takim momencie, że nerwowo reagujemy na każde doniesienie o chorobach zakaźnych, ale nie ma potrzeby wzbudzać niepokoju – podkreślił.

Źródło: Polsat News / Rynek Zdrowia
Print Friendly, PDF & Email