Od 12 lutego otwarte m.in. hotele, kina i teatry. Co jeszcze się zmienia?

Od 12 lutego otwarte m.in. hotele, kina i teatry. Co jeszcze się zmienia?
Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami zdrowia, kultury oraz pracy, przedstawili dziś informacje dotyczące luzowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Swoją działalność będą mogły wznowić m.in. kina, teatry i hotele.

Jak podkreślił premier, od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, i „mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych”. – Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji – wyjaśnił szef rządu. – Przez cały tydzień wsłuchiwaliśmy się w głosy środowisk gospodarczych, ekspertów i Rady Medycznej – dodał.

Wskazał również, że należy postępować bardzo ostrożnie, i nie można sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. – Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne – mówił premier.

Zaznaczył też, że jest kilka składowych, które decydują o podejmowaniu decyzji dotyczących różnych ograniczeń.

Otwarcie hoteli, kin i teatrów – wszystko w reżimie sanitarnym

– W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – do 50% dostępnych miejsc – ogłosił w piątek Mateusz Morawiecki.

Zamknięte pozostaną jednak restauracje hotelowe, które posiłki będą mogły dostarczać jedynie do pokoju hotelowego.

– Każdy krok to krok powrotu do normalności, do której chcielibyśmy dojść jak najszybciej. Jeżeli utrzymamy stopniowy rytm otwierania gospodarki to myślę, że kolejne etapy są coraz bliżej przed nami – przekazał premier.

Ponadto, minister kultury i dziedzictwa narodowego przekazał, że w ścisłym reżimie sanitarnym działać będą mogły również, filharmonie i opery – będzie mogło być zajętych maksymalnie 50% dostępnych miejsc. Obowiązkowa będzie również dezynfekcja rąk przed wejściem do budynku kina lub teatru oraz maseczka zasłaniająca usta i nos.

Dozwolony sport amatorski

Dodatkowo dopuszczona zostanie aktywność sportowa na terenach otwartych. Dozwolony będzie sport amatorski – otwarte zostaną m.in. korty tenisowe. Swoją działalność będą mogły wznowić także baseny i stoki narciarskie.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister Piotr Gliński zaapelował o odpowiedzialność. – Reżim sanitarny musi być bezwzględnie przestrzegany – podkreślił.

– Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy – ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo – zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że w przyszłości możliwe są wszystkie warianty dot. obostrzeń.

Nadal zamknięte będą, siłownie i kluby fitness, a restauracje i punkty gastronomiczne wciąż będą mogły działać jedynie w systemach: „na wynos” i „na dowóz”.

Obowiązywać będą też pozostałe wytyczne sanitarnie dotyczące limitów osób w sklepach, galeriach handlowych i kościołach.

Print Friendly, PDF & Email