Oczami demencji

Fot. Mateusz Misztal

W środę w Ratuszu Staromiejskim odbyły się warsztaty edukacyjne dla opiekunów i rodzin osób z chorobą Alzheimera. Organizatorem wydarzenia był Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Zamkowej w Elblągu oraz Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Innymi Zaburzeniami Psychicznymi. O tym jak na świat patrzą osoby z demencją opowiadała w środę Marlena Meyer, prezes zarządu Fundacji Dementia Action Alliance Polska.

Demencja jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi Europa, w tym także Polska. Choroba ta dotyka głównie (choć nie wyłącznie) ludzi starszych. Opieka nad chorymi wymaga nieustannej rehabilitacji, leczenia farmakologicznego i w wielu przypadkach opiekuna, bez którego, szczególnie w późnej fazie choroby, chory nie jest w stanie funkcjonować.

Jakie potrzeby mają osoby z demencją? Jak można poprawić ich i opiekunów komfort? Jak zaznacza dzisiejsza prelegentka – czasem wystarczy naprawdę niewiele. Uczestnicy warsztatów mogli spojrzeć na świat „oczami demencji”. Pomaga to lepiej komunikować się z chorym, zrozumieć co czuje i jak odbiera on rzeczywistość.

– Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji? Jeśli obserwujemy, że nastąpiła pewna zmiana, że pojawiły się pewne zachowania, które wcześniej się nie zdarzały, to powinniśmy zwrócić na to uwagę. My popełniamy wpadki i to jest naturalna rzecz dla każdego z nas, ale one nie powinny mieć wpływu na to w jaki sposób my funkcjonujemy, jak zarządzamy swoimi sprawami, nie powinniśmy tracić nad tym kontroli. Natomiast jeśli zauważamy, że coś się dzieje i to coś ma wpływ na to jak my funkcjonujemy i niezależnie od tego ile wysiłku wkładamy, by to naprawić, a to się nie udaje, to to powinno nam zapalić czerwoną lampkę w głowie jeśli dotyczy to nas lub jeśli dotyczy to ludzi, którzy są nam bliscy. Czyli jeśli jest inaczej niż było kiedyś i to się powtarza, to znaczy, że trzeba to sprawdzić – mówi prowadząca warsztaty Marlena Meyer. – Oczywiście to nie musi oznaczać, że to jest jakaś choroba przebiegająca z demencją, bo do tego potrzeba trochę więcej informacji i dłuższej diagnostyki, ale zważywszy na to, że coraz więcej ludzi wchodzi wiek emerytalny, coraz więcej ludzi wchodzi w wiek, który my nazywamy sędziwym, czyli powyżej 80. roku życia, a choroby neurodegeneracyjne dotyczą bardzo wielu z nas, to musimy mieć to na uwadze, bo im wcześniej zainterweniujemy, im wcześniej będziemy wiedzieli, że taka choroba jest, albo że żyje z nią nasz bliski, tym większe są nasze szanse na to, że jakość życia będzie lepsza, bo będziemy mogli się przygotować, bo będziemy mogli przygotować pewne strategie, będziemy mogli włączyć leczenie – bardzo ograniczone, ale jednak istniejące – dodaje.

Podczas warsztatów można było usłyszeć między innymi o tym, jak dostosowywać mieszkanie do potrzeb osoby chorej. I tu nie ma jednego rozwiązania, bo każdy chory może reagować na pewne „udogodnienia” różnie – negatywnie lub pozytywnie. Jednym może przeszkadzać zbyt jasna podłoga, innym chodzenie po mieszkaniu w butach na obcasie. Marlena Meyer zwróciła także uwagę na m.in. na kwestię kolorystyki umeblowania i jego odpowiedniego usytuowania, bo chory w pewnej fazie choroby ma też zawężone pole widzenia.

– Ważna jest świadomość społeczna czym jest demencja. Odejście od stereotypu myślenia, że starość tak ma – to po pierwsze, a po drugie, że choroba Alzhaimera, czyli najczęściej występująca przebiegająca choroba z demencją to nie tylko kwestia zapominania lub niepamiętania. To bardzo skomplikowany i chyba jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów chorobowych w neurologii. I to, że umyka nam coś o czym powinniśmy wiedzieć a nie wiemy, nie jest kwestią tego, że my o tym nie pamiętamy, tylko zachodzi pewien proces w naszym mózgu, który w chorobie Alzhaimera to uniemożliwia – podkreśla prelegentka.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej: „Alzheimer-rozumiem-wspieram”, której inicjatorami są: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Alzheimer Polska.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczyła także kadra Środowiskowego Domu Samopomocy. Przedstawiciele placówki udzielili wszystkim zainteresowanym informacji na temat funkcjonowania ŚDS oraz możliwości uzyskania wsparcia dla rodzin zmagających się z opieką nad chorym z demencją.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Elblągu prowadzi trzy placówki: przy ul. Zamkowej 16A, przy ul. Traugutta 38 oraz przy ul. Podgórnej 1.

Print Friendly, PDF & Email