Ocalała z Zagłady potępia porównanie przepisów ws. szczepień do Holokaustu

Ocalała z Zagłady potępia porównanie przepisów ws. szczepień do Holokaustu
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Ocalała z Zagłady 90-letnia włoska senator Liliana Segre, była więźniarka obozów Auschwitz i Ravensbrueck, potępiła porównywanie rządowych rozporządzeń w sprawie szczepień przeciw COVID-19 do Holokaustu. Do takich incydentów doszło w mediach społecznościowych i na wiecach antyszczepionkowców.

W ostatnim czasie oburzenie wielu środowisk wywołały we Włoszech takie zachowania, jak fotomontaż zdjęcia bramy do obozu Auschwitz, na którym zamieszczono napis: „Szczepionka czyni wolnym”, a także incydenty podczas manifestacji przeciwników przepustek COVID-19, gdy demonstranci posługiwali się takim symbolami, jak gwiazda Dawida.

Odnosząc się do tych zdarzeń, włoska senator oświadczyła na łamach pisma „Pagine Ebraiche”, że porównywanie przepisów dotyczących szczepień do Holokaustu i ustaw rasowych to „szaleństwo”. – To gesty, w których zły gust miesza się z ignorancją – oceniła.

Segre podkreśliła, że potępianie takich wybryków uważa za obowiązek. – Nastał taki czas ignorancji, przemocy, której już nawet się nie tłumi, że pojawiają się takie wypaczenia – wskazała senator dodając, że utrwaliło się przekonanie, że „łobuzy są silniejsze”.

– Chcę mieć w każdym razie nadzieję, że tacy manifestanci stanowią mniejszość – dodała.

Jak przyznała, sama padła ofiarą ataków w internecie za to, że zaszczepiła się przeciw COVID-19.

– Jeśli ktoś wszędzie widzi spiski, niech zostanie w domu, sam, niech nie chodzi po ulicach, nie wychodzi na świat i niech nie szkodzi innym – powiedziała senator.

Kilka dni wcześniej przewodnicząca wspólnoty żydowskiej z Rzymu Ruth Dureghello potępiła przywoływanie Holokaustu w dyskusji na temat przepustki COVID-19 i propozycji jej stosowania w dostępie do różnych miejsc i wydarzeń.

Na Twitterze Dureghello zamieściła następujące oświadczenie: „Różni działacze polityczni przywołują Szoah, by sprzeciwić się «zielonej przepustce». Nasila się bardzo niebezpieczny klimat nienawiści i nietolerancji”.

– Odwoływanie się do Szoah z taką bezmyślnością to poważny sygnał alarmowy. Niech polityka zacznie łagodzić ton – wezwała.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email