Oblukać, obcinać, obczaić, czyli slang od A do Z

Oblukać, obcinać, obczaić, czyli slang od A do Z
Fot. Adminstrator

W tym odcinku alfabetycznego przeglądu slangu sporządzimy sobie listę czynności na literę o. Zaczniemy od oblukania, obcinania, obczajenia, obcykania, obadania. Wszystkie te określenia mają podobną semantykę, związane są z patrzeniem, sprawdzaniem.

Oblukać, to po prostu patrzeć. Obciąć, to też patrzeć, ale w specyficzny sposób. Obciął mnie, tłumaczymy jako: Zmierzył mnie wzrokiem od góry do dołu. Obcinanie kogoś, czyli tak zwana obcinka wiąże się z ocenianiem. Dziewczynę obcina się, żeby stwierdzić, czy jest ładna. Jeżeli już kogoś oblukamy i obetniemy, to jeszcze możemy go obczaić, czyli przyjrzeć mu się trochę bliżej. Obczajanie to nie tylko przyglądanie się czyjeś powierzchowności, to również zwracanie uwagi na sposób bycia, na język,  itd. Obczajanie ma jeszcze jedno znaczenie, jest to synonim czasownika rozumieć. Obczajasz to, czyli rozumiesz to? Kto obczaja tę instrukcję, czyli kto rozumie tę instrukcję?

Obadać i obcykać, określenia te także odnoszą się do patrzenia, ale chodzi tu raczej o rozglądanie się, o robienie swoistego rekonesansu. Możemy obadać stronę internetową, czy znajduje się na niej coś ciekawego. Możemy obcykać, co się dzieje na ośce, tak w slangu mówi się na osiedle. Określenie obcykać ma jeszcze dodatkowe znaczenie. Obcykać, czyli opanować, nauczyć się czegoś. Już obcykałem tę nową trasę, czyli opanowałem tę nową trasę.

Do naszej slangowej listy dopisujemy kolejne czasowniki na literę o: odwalić się, ogarnąć się, olać, obrabiać, odpalać. Jeżeli ktoś się odwalił, to znaczy, że w jakiś wyjątkowy sposób zadbał o swój wygląd, na przykład założył bardzo eleganckie ubranie i jeszcze sprawił sobie modną fryzurę. Na kogoś takiego możemy powiedzieć, że jest odwalony. Określenie odwalić się zmienia znaczenie w zależności od formy gramatycznej. Zwrot: Weź się odwal, bynajmniej nie tłumaczymy jako: Weź zadbaj o swój wygląd. Wszyscy dobrze wiemy, że odwal się, to odczep się. Ogarniać i ogarniać się, to dwa odmienne semantycznie określenia.

Ogarniać oznacza rozumieć. Nie ogarniam tego, czyli nie rozumiem tego. Z kolei ogarniać z zaimkiem zwrotnym się ma następujące znaczenie: uspokoić się, robić ze sobą porządek, zapanować nad swoimi emocjami i wyglądem. Jeżeli ktoś zachowuje się nerwowo, niewłaściwie, możemy mu powiedzieć: Ogarnij się.

Olać, olewać, to określenia powszechnie znane. Olewam, czyli ignoruję, nie przejmuję się. W identycznym znaczeniu używane są słowa olewka, olewator. A co oznacza czasownik obrabiać? Obrabia się zwykle kogoś za jego plecami, czyli obgaduje się go, obmawia. Dziewczyna, która lubuje się w obrabianiu nazywana jest obrabiarką. Określenie odpalać znane jest wszystkim tym, którzy codziennie odpalają, czyli włączają kompa. Odpalić też można wrotki. Jeżeli ktoś odpalił wrotki, to znaczy, że uciekł.

Na naszą slangową listę czasowników na literę o wpisujemy kolejne określenia: obalać, osuszyć, odkręcać śrubę, odmulić. Obalić i osuszyć można butelkę alkoholu. Chodzi tutaj o spożywanie trunków do dna. Po obaleniu, osuszeniu kilku butelek na drugi dzień konieczne jest odkręcanie śruby bądź odmulanie, tak nazywa się leczenie kaca.
Na koniec pamiętajmy, żeby nie ocipieć, czyli nie zwariować i jak najpóźniej otrzepać kapcie, czyli umrzeć.
  Agnieszka Pietrzyk Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7814

Print Friendly, PDF & Email