Obecne obostrzenia przedłużone o tydzień

Obecne obostrzenia przedłużone o tydzień
Fot. Krystian Maj / KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas środowej konferencji prasowej, że obecnie obowiązujące obostrzenia przeciwepidemiczne zostaną przedłużone do 25 kwietnia. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które wznowią działalność w poniedziałek. Hotele pozostaną zamknięte do 3 maja.

Minister Niedzielski wskazał, że decyzja o przedłużeniu obostrzeń była podejmowana w oparciu o kilka czynników, tj.: liczba zakażeń, liczba zajętych łóżek w szpitalach, liczba zajętych respiratorów, liczba wykonywanych testów i liczba zleceń na testy wydawana przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

– Sytuacja epidemiczna wciąż jest poważna. Wzrosty zakażeń ustabilizowały się na poziomie 20 tys. dziennie. Nie ma dalszej eskalacji zakażeń – wskazał Adam Niedzielski.

Nadal zamknięte będą uczelnie, szkoły, a nauka odbywać się będzie w sposób zdalny. Otwarte zostaną jednak przedszkola i żłobki. Ostatnio były one otwarte tylko dla dzieci, których rodzice pracują w ochronie zdrowia lub służbach mundurowych.

Zamknięte pozostaną sklepy budowlane (powyżej 2 tys. m² powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług), galerie handlowe, restauracje, puby, salony urody i fryzjerskie.

Wyjątkiem są hotele i miejsca noclegowe. Jak przekazał Adam Niedzielski, te zamknięte pozostaną do 3 maja.

Od poniedziałku możliwa będzie działalność obiektów sportowych na świeżym powietrzu dla sportowców amatorów (do 25 osób). Z pozostałej infrastruktury sportowej (np. hale sportowe, zamknięte korty) korzystać będą mogli jedynie sportowcy zawodowi.

W placówkach handlowych pow. 100 m², punktach pocztowych i na targach nadal obowiązywał będzie limit 1 osoby na 20 m². W sklepach do 100 m² wciąż obowiązywał będzie limit 1 osoby na 15 m². W kościołach podczas mszy i nabożeństw nadal uczestniczyć będzie mogła ograniczona ilość wiernych – limit 1 osoby na 20 m² przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra.

Ponadto aktualny jest obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Adam Niedzielski pytany był także m.in. o trwające badania nad amantadyną. Jak wskazał, badania trwają i w najbliższych dwóch tygodniach mają być znane ich pierwsze wyniki.

Print Friendly, PDF & Email