Obecne obostrzenia przeciwepidemiczne przedłużone do 18 kwietnia

Obecne obostrzenia przeciwepidemiczne przedłużone do 18 kwietnia
Fot. Anna Shvets / Pexels

Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał podczas środowej konferencji prasowej, że aktualnie obowiązujące obostrzenia przeciwepidemiczne będą obowiązywały do 18 kwietnia.

Nadal zamknięte będą uczelnie, szkoły, a nauka odbywać się będzie w sposób zdalny. Ograniczona będzie także działalność przedszkoli i żłobów (będą one otwarte tylko dla dzieci których rodzice pracują w ochronie zdrowia lub służbach mundurowych).

Zamknięte pozostaną również sklepy budowlane (powyżej 2 tys. m² powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług), hotele, galerie handlowe, restauracje, puby, salony urody i fryzjerskie, a działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.

Przepisy mówią także o limitach osób w sklepach spożywczych czy kościołach. I tak:

  • w placówkach handlowych pow. 100 m², punktach pocztowych i na targach nadal obowiązywał będzie limit 1 osoby na 20 m²;
  • w sklepach do 100 m² wciąż obowiązywał będzie limit 1 osoby na 15 m²;
  • w kościołach podczas mszy i nabożeństw uczestniczyć będzie mogła ograniczona ilość wiernych – limit 1 osoby na 20 m² przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra.

Ponadto aktualny jest obowiązek zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski wyraził nadzieję, że jeszcze w kwietniu możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli, a także nauka stacjonarna lub przynajmniej hybrydowa uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Pytany o to jak pod względem obostrzeń będzie wyglądał pierwszy weekend maja, wskazał że wszystko to zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej i będzie to dopiero przedmiotem rozmów i analiz.

Print Friendly, PDF & Email