Obchody 73. rocznicy Sprawy Elbląskiej

Obchody 73. rocznicy Sprawy Elbląskiej
Fot. UM Elbląg

Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców 17 lipca br. (niedziela) do uczczenia pamięci elbląskich ofiar stalinowskich prześladowań.

Tego dnia pod tablicą pamiątkową znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, zaplanowano również przemówienia okolicznościowe. Uroczystość odbędzie się o godz. 16:00 w związku z utrudnieniami związanymi  z organizacją  wydarzenia Garmin Iron Triathlon.

Miejsce: przy Obelisku Ofiar Sprawy Elbląskiej (Skwer Ofiar Sprawy Elbląskiej)

Program:
•    Odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej
•    Przemówienia okolicznościowe
•    Składanie wieńców i wiązanek przy pomniku.

Sprawa Elbląska

73 lata temu, w nocy z 16 na 17 lipca wybuchł pożar w Zakładach Mechanicznych im. Gen. Świerczewskiego w Elblągu, który zapoczątkował wydarzenia nazywane „sprawą elbląską”. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 200 osób. Część aresztowanych nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny. Skazano trzydzieści jeden osób, w tym pięć na karę śmierci. Dwie osoby nie wyszły żywe z więzienia, a w różny sposób prześladowano około tysiąca osób. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru. 

Print Friendly, PDF & Email