O prawach dziecka w Toruniu

O prawach dziecka w Toruniu
Fot. Sławomir Kowalski / UM Toruń

Od 15 do 20 listopada 2023 r. Toruń obchodzi Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Udział w cyklu wydarzeń weźmie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

– Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka obchodzony jest w Polsce po raz 10. Ma on zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy przestrzegali ustanowionej przez ONZ Konwencji Praw Dziecka, dbali o to, aby te prawa były przestrzegane przez dorosłych, jak i istniały w świadomości dzieci. Dlatego z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka, w Toruniu nastąpi kulminacyjny moment ogólnopolskich obchodów Dnia Praw Dziecka, w ramach którego odbywać się będzie szereg wydarzeń, zarówno w szkołach, skierowanych bezpośrednio do młodzieży, jak i w Arenie Toruń, dokąd zapraszamy mieszkanki i mieszkańców – zapowiedział prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, która dbyła się 14 listopada w Szkole Podstawowej nr 14. W spotkaniu udział wzięli także: zastępczyni dyrektorki Wydziału Edukacji Katarzyna Nowicka-Skuza, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Małgorzata Skibicka, dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski i kierownik referatu sportu w Wydziale Sportu i Rekreacji Sławomir Pawenta.

Część wydarzeń odbywających się w tych dniach ma charakter zamknięty i skierowana jest bezpośrednio do uczniów i nauczycieli. – W szkołach podstawowych, w klasach VII-VIII i ponadpodstawowych odbędą się łącznie 32 spotkania dzieci i młodzieży z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz z ekspertami z Telefonu Zaufania, który znajduje się w strukturach Rzecznika – poinformowała Katarzyna Nowicka-Skuza, zastępczyni dyrektorki Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. I tak rzecznik Mikołaj Pawlak weźmie udział w spotkaniach w szkołach podstawowych nr 7, 8, 11, 14, 15, 28, 35 oraz w Zespole Szkół Samochodowych, z kolei psychologowie i eksperci Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka pojawią się w szkołach podstawowych nr 2, 3, 4, 6, 9, 10, 17, 27, 31, 32 oraz w Zespole Szkół Technicznych, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 oraz w liceach ogólnokształcących nr III i V.

Ważnym punktem wizyty Rzecznika Praw dziecka będzie konferencja, która odbędzie się 20 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury, podczas której ogłoszone zostaną wyniki „Ogólnopolskich badań jakości życia dzieci i młodzieży” prowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka. W spotkaniu udział wezmą dyrektorzy jednostek oświatowych GMT, dyrektorzy żłobków, nauczyciele, w szczególności specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak odwiedzi także Hospicjum „Nadzieja”, gdzie spotka się z podopiecznymi i personelem, a także 20 listopada odsłoni wraz z prezydentem Michałem Zaleskim tablicę upamiętniającą obchody Dnia Praw Dziecka w Toruniu na elewacji kamienicy przy ul. Klonowica19/Bydgoskiej 60, jednocześnie otwierając nową placówkę – Centrum Rozwoju i Terapii.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka nie zabraknie także wydarzeń skierowanych do najmłodszych mieszkańców i ich rodziców oraz opiekunów.


Już 15 listopada w Szkole Podstawowej nr 14 rozegrany zostanie turniej piłkarski o Puchar Rzecznika Praw Dziecka i Prezydenta Miasta Torunia. W turnieju udział wezmą drużyny klas IV-VIII szkól podstawowych.

W sobotę 18 listopada o godz. 11:00 w hali bocznej Areny Toruń rozpoczną się godzinne warsztaty taneczne dla dzieci szkół podstawowych, które poprowadzi znana tancerka i prezenterka telewizyjna Ida Nowakowska. Przekaże ona młodym adeptom tajniki tańca współczesnego, a także zapozna ich z różnymi technikami oraz przedstawi jego bogactwa i różnorodności. Liczba miejsc ograniczona (150 uczestników) – decyduje kolejność przyjścia na zajęcia. Uczestników obowiązuje obuwie sportowe.

Tego samego dnia o godz. 13:00, we foyer Areny Toruń, rozpoczną się warsztaty prowadzone przez instytucje miejskie: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Teatr Baj Pomorski i Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Wstęp wolny.

O godz. 16:00, także w Arenie Toruń, odbędzie się uroczysta gala finałowa Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, podczas której rzecznik Mikołaj Pawlak uhonoruje 10 osób, organizacji i instytucji toruńskich działających na rzecz dzieci Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Następnie wystąpi gwiazda muzyczna – zespół Golec uOrkiestra, której żywiołowy występ połączy obecne na widowni pokolenia. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odbierać w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia (oprócz punktu przy ul. Poznańskiej).

„Bądźmy bliżej! Świat dziecięcych emocji” to nazwa wydarzenia, na które Miasto zaprasza całe rodziny w niedzielę 19 listopada od godz. 11:00 do 16:00 do Muzeum Etnograficznego. Na najmłodszych torunian czekają tam szczudlarze, rozwiązywanie Max Krzyżówki, quiz na temat praw dziecka, zabawy budujące pewność siebie i integrujące rodziców z dziećmi, poczęstunek. Nie zabraknie koncertu – wystąpi Toruńska Orkiestra Symfoniczna w programie pt. „Walt Disney dzieciom” prezentującym utwory z takich filmów, jak „Herkules”, „Zaplątani”, „Piękna i Bestia”, „Mała Syrenka”, „Toy Story”, „Kraina Lodu” czy „Król Lew”. Podczas wydarzenia maskotki Disneya zaprowadzą uczestników do stworzonej specjalnie Krainy Emocji, gdzie podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się, jak sobie radzić ze złością, strachem, smutkiem oraz jak wyrażać radość i zadowolenie. Wejściówki na wydarzenie są do odebrania w Toruńskim Centrum Usług Społecznych.

W poniedziałek 20 listopada o godz. 10:00 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się finał konkursu „Gwiazdy Grodu Kopernika”, w ramach którego uczniowie toruńskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentują swoje umiejętności. To także podkreślenie prawa dziecka do decydowania o formie spędzania czasu wolnego oraz możliwości rozwijania pasji i zainteresowań. Gościem specjalnym wydarzenia będzie pochodzący z Torunia aktor Krystian Pesta, który swoją przygodę z aktorstwem zaczął już na początku gimnazjum, gdy zapisał się na zajęcia teatralne Studia P. w toruńskim Młodzieżowym Domu Kultury. W 2017 r. ukończył studia w Szkole Filmowej w Łodzi i dziś możemy go podziwiać w filmach, serialach oraz na deskach teatralnych.

Magdalena Winiarska / UM Toruń
Print Friendly, PDF & Email