O chlebie i dobrej zabawie

Fot. Rafał Sułek

Co przyniósł drugi dzień Elbląskiego Święta Chleba? Piękną – wręcz upalną pogodę, wyścigi smoczych łodzi oraz koncerty Fish Emade Tworzywo oraz fenomenalnego Future Folk. Zwieńczeniem dnia był pokaz tańca z ogniem oraz wieczorny seans kina pod chmurką.

Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację z drugiego dnia Święta Chleba

W tym roku organizatorzy Elbląskiego Święta Chleba nie mogą narzekać na pogodę, choć dla niektórych słupki termometrów mogłyby pokazywać trochę mniejsze wartości. Podobnie jak pierwszego dnia na odwiedzających elbląską starówkę czekali wystawcy rozstawieni na niemal dwustu stoiskach. Nie brakowało również szeregu atrakcji towarzyszących, między innymi tych sportowych, historycznych jak i muzycznych.

Od rana na rzece Elbląg odbywały się zawody smoczych łodzi, w których wystartowało szesnaście ekip walczących o Puchar Prezydenta Elbląga. Po niemal siedmiogodzinnych zmaganiach wyłoniono najlepszą ekipę tegorocznych zawodów, którymi okazała się drużyna o nietypowej nazwie „Dzieci 50 plus”, złożona w dużej mierze z kajakarzy – czyli osób, które z wiosłami i wodą mają na co dzień sporo wspólnego. Obrońcy tytułu z ubiegłego roku – team FL Smidth uplasował się dopiero na szóstej pozycji. Na podium stanęły jeszcze drużyny Triatlon Elbląg Team (2 miejsce) oraz reprezentacja Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Dywizji Północny Wschód.

Dużym ośrodkiem atrakcji drugiego dnia tegorocznego Święta Chleba była Biblioteka Elbląska oraz dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W pierwszej instytucji na miłośników książek czekał tradycyjny już kiermasz książek wycofanych z księgozbioru bibliotecznego oraz warsztaty czerpania papieru, podczas których każdy mógł samodzielnie „przygotować” papier oraz poznać historię wytwarzania tego surowca, bez którego dziś nikt nie wyobraża sobie życia. Biblioteka przygotowała również atrakcje dla najmłodszych połączone z dobrą zabawą i nauką – był to spektakl grupy teatralnej Vaśka, która zabrała najmłodszych i ich rodziców do krainy tajemnic cyrkowego clowna. Podczas tegorocznego Święta Chleba wystąpił również teatr gargulec, który przy scenie umieszczonej na Placu Katedralnym zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej zabawy przy inscenizacji pt. „Mieszczanka i Piekarczyk”.

W tym samym czasie w Muzeum miłośnicy kultury i historii regionu mogli między innymi posłuchać występów zespołów regionalnych, cofnąć się w czasie do strefy Hefajstosa oraz zapoznać się z z metodami tkania krajek (plecenia bransoletek).

Przez cały dzień na Bulwarze Zygmunta Augusta na specjalnym stoisku trwały pokazy garnarstwa oraz wypieku chleba a na scenie królowała muzyka w wykonaniu m.in. zespołu Elbląskie Diamenty, Szalone, Szalone Małolaty ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz, Elbeszamel czy Kingi Szarag.

To tylko wybrane z atrakcji, na jakie mogli liczyć elblążanie i goście na elbląskiej starówce. Były też: rejsy Pomeranką „Z opowieścią historyczną pod żaglami”, Sobota z Przewodnikiem „Od Schichaua do GE Power”, gotowanie z Elbląskim Szefem Kuchni a następnie wspólna degustacja przygotowanego żurku, prezentacja drużyny EKS Start czy kolejna odsłona grafataku połączona z występem Follow Rivers.

Zwieńczeniem drugiego dnia Elbląskiego Święta Chleba były dwa koncerty – Fish Emade Tworzywo, który dzień przed elbląskim występem grał na Męskim Graniu w Żywcu. Duet zabrał wszystkich zebranych w wycieczkę po szeroko pojętej muzyce hip-hop z domieszką takich gatunków jak jazz, downtempo, czy funk. Było to jednak preludium do tego, co miało wydarzyć się po godzinie 20:00, gdy na scenie pojawił się Stanisław Karpiel-Bułecka, który wręcz porwał elblążan do wspólnej zabawy, śpiewu i tańca w rytm góralskiej muzyki wzmocnionej elektroniką i skocznymi rytmami.

Na zakończenie na Placu Katedralnym wystąpiło trio „Psycho dolls”, które przygotowało dla zebranych pokaz tańca z ogniem wzbogaconego pirotechniką.

Na najbardziej wytrwałych czekały następnie leżaki na dziedzińcu Galerii El i seans kin pod chmurką, gdzie wyświetlano film „Ukryte piękno”.

Dzień trzeci

Przed nami ostatnia odsłona tegorocznego Święta Chleba. Dziś również nie zabraknie atrakcji muzycznych – tym razem z dużą domieszką żeglarskiej nuty. Wystapią: Klang, Atlantyda oraz A. Korycki, D. Żukowska, M.Szurawski oraz M. Muzaj we wspólnym projekcie „Ku Wyspom Szczęśliwym”.

Z kolei na Dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego spotkać będzie można odtwórców historycznych.

Więcej szczegółów poniżej w ramowym planie dnia:
  • 9:00 – 20:00 Jarmark produktów regionalnych – Stare Miasto
  • 9:00 – 17:00 Elbląskie Dni Zdrowia  – punkt badań profilaktycznych – ul. Stary Rynek
  • 9:00 – 20:00 Wesołe miasteczko – Wyspa Spichrzów
  • 10:00 – 12:00 „Na ludowo” – występy regionalnych zespołów ludowych (zespoły: Pasłęczanie, Szwagry, Szuwary) – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego
  • 10:00 – 14:00 Strefa Hefajstosa – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego
  • 10:00 – 14:00 Śniadanie na trawie – dziedziniec CS Galeria EL
  • 10:00 – 18:00 Warsztaty garncarstwa i wypieku chleba – Bulwar Zygmunta Augusta
  • 11:00 – 14:00 Wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni  – przy Bramie Targowej (godz. 14.00 degustacja przygotowanej potrawy)
  • 12:00 – 17:00 Pokazy grup rekonstrukcyjnych z Garnizonu Gdańsk – dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego
  • 12:00 – 18:00 Strefa zabaw i animacji dla dzieci  – Bulwar Zygmunta Augusta
  • 12:00 – 20:00 Rejsy Pomeranką „Z opowieścią historyczną pod żaglami” – przy Moście Wysokim od strony Bulwaru Zygmunta Augusta
  • 14:00 – 16:00 Teatr zabawy – festyn „Piraci na morzu”, prowadzenie Teatr Gargulec – Bulwar Zygmunta Augusta

Na żeglarską nutę:

  • 14:00 Koncert dla dzieci „Od kałuży do oceanu”- zespół KLANG – plac przy Katedrze
  • 14:45 Koncert zespołu KLANG – plac przy Katedrze
  • 15:30 Koncert zespołu ATLANTYDA – plac przy Katedrze
  • 17:00 Koncert „Ku Wyspom Szczęśliwym” (A. Korycki, D. Żukowska, M. Szurawski, R. Muzaj) – plac przy Katedrze
  • 18:30 Koncert zespołu THE NIEROBBERS – plac przy Katedrze
Print Friendly, PDF & Email