Gdynia: Nowy SOR rośnie w oczach

Gdynia: Nowy SOR rośnie w oczach
Fot. Szpitale Pomorskie

Chociaż pierwsi pacjenci skorzystają z niego dopiero przyszłej wiosny, to budynek już nabrał ostatecznego kształtu. Nowy blok operacyjny i nowy SOR przy gdyńskim Szpitalu św. Wincentego a Paulo wchodzi w kluczowy etap budowy.

Przylega do już istniejącego budynku szpitala, zapewni medykom dobre warunki pracy, a pacjentom – więcej przestrzeni i wysoki standard. Do tego udanie czerpie z tradycji gdyńskiego modernizmu i dobrze wpisuje się w zabudowę Śródmieścia. Nowe skrzydło Szpitala św. Wincentego a Paulo jest już coraz bliżej finiszu.

Przypomnijmy: to warty łącznie ponad 108 milionów złotych projekt, który zakłada rozbudowę szpitala o nowe skrzydło i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt medyczny. Docelowo posłuży ono za nowy blok operacyjny, przeniesie się tam także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Prace rozpoczęły się na początku 2019 roku, a obecnie pięciokondygnacyjny budynek przybrał już docelową formę i zbliża się do końcowych szlifów. Gotowa jest m.in. stolarka okienna i część elewacji.

– Mając nowy SOR, szpital będzie również lepszą wizytówką dla miasta Gdynia. Wchodząc na SOR, mamy ogólną wizję szpitala. Jeżeli wchodzimy i widzimy, że jest wszystko dobrze, mamy dobre warunki, dobrych specjalistów, odpowiednie leczenie i dobre podejście, a jednocześnie nowy, piękny budynek i bardzo dobry sprzęt, to wtedy pacjent będzie miał lepsze wrażenie o całym szpitalu – podkreśla dr Grzegorz Kurowski, ordynator SOR w Szpitalu św. Wincentego a Paulo.

Postępy prac na placu budowy widać na pierwszy rzut oka. Proces uwieczniły Szpitale Pomorskie, co można zobaczyć na poniższym wideo opublikowanym na Facebooku:

https://www.facebook.com/watch/?v=303339120929363&extid=88IK2kL65mIf67Ut

– Nowy budynek SOR-u to nie tylko dobre warunki pobytu pacjenta, ale również miejsce pracy dla dobrze wykwalifikowanego personelu – zaznacza Ewelina Szumacher, pielęgniarka koordynująca SOR.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w nowym wydaniu będzie zawierał m.in. salę resuscytacyjno-zabiegową, salę intensywnej terapii czy gabinet usg wyposażone w nowy sprzęt medyczny.

Oprócz wspomnianego SOR, w nowym skrzydle budynku znajdzie się też miejsce dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz dla nowego bloku operacyjnego z 4 salami do obsługi oddziałów: Kardiologicznego, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, Urologii, Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Naczyniowej oraz Chirurgii Onkologicznej. Oprócz tego pomieszczenia przeznaczone na poradnie specjalistyczne i sporo nowego sprzętu medycznego: od angiografów po USG, RTG i tomograf komputerowy. Powstanie też poziomowy parking.

Prace przy rozbudowie Szpitala św. Wincentego a Paulo prowadzi firma Alstal Grupa Budowlana. Zgodnie z planem, już wiosną przyszłego roku pierwsi pacjenci powinni skorzystać z nowego szpitalnego skrzydła. Same prace budowlane są warte ponad 71,7 miliona złotych.

Inwestycja jest realizowana przez Szpitale Pomorskie w ramach dwóch projektów dofinansowanych ze środków unijnych: „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Szpitali Pomorskich w celu zapewnienia kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych” oraz „Przystosowanie pomieszczeń szpitalnych SOR wraz z wyposażeniem w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni”.

Źródło: gdynia.pl
Print Friendly, PDF & Email