Nowy Sącz: W związku z COVID-19 szpital zawiesza zabiegi i przyjęcia planowe

Nowy Sącz: W związku z COVID-19 szpital zawiesza zabiegi i przyjęcia planowe
Fot. Pixabay

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) zawiesi zabiegi i przyjęcia planowe od poniedziałku do odwołania. O zarządzeniu dyrekcji placówka poinformowała na stronie internetowej.

Decyzja o odwołaniu zabiegów planowych nie dotyczy tylko pacjentów onkologicznych. Działać mają też SOR i porodówka. Decyzja o zawieszeniu przyjęć planowych dotyczy oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Internistyczno-Kardiologicznego, Pulmonologii, Neurologicznego, Chorób Zakaźnych i Pediatrycznego.

W powiecie nowosądeckim jest najwięcej w całej Małopolsce zachorowań na COVID-19. Według piątkowych danych sanepidu w całym regionie zachorowało już 814 osób (631-w powiecie, 183-w mieście Nowy Sącz). Wyzdrowiało 146 osób (102 w powiecie, 44 w mieście). Zmarło pięć osób (3 w powiecie, 2 w mieście).

– Tylko w tamtym tygodniu, kiedy przecież sytuacja była nieco łatwiejsza, mieliśmy prawie 1,6 tys. wymazów od pacjentów i osób na kwarantannie – powiedziała w piątek PAP rzeczniczka nowosądeckiego szpitala Agnieszka Zelek-Rachtan.

Jak wyjaśniła, teraz każdy pacjent, który trafia do szpitala, jest badany w kierunku COVID-19 i do czasu wyniku przebywa w „salach przejściowych”. – Każdy pacjent jest przyjmowany jako podejrzany. Ci, u których testy potwierdzają chorobę, są przewożeni do szpitala jednoimiennego (Szpital Uniwersytecki w Krakowie-PAP) – powiedziała rzeczniczka podkreślając, że pacjenci z koronawirusem nie zostają w nowosądeckim szpitalu.

Zapytana o pacjenta, który w tym tygodniu zmarł na COVID-19 właśnie w tej placówce odpowiedziała, że była to pierwsza taka sytuacja, pacjent nie doczekał transportu do Krakowa.

Beata Kołodziej
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email