Nowy ekosłupek w Łodzi. Sprawdź jakość powietrza na rondzie Solidarności!

Nowy ekosłupek w Łodzi. Sprawdź jakość powietrza na rondzie Solidarności!
Fot. UM Łódź

Jakie jest stężenie dwutlenku siarki, ozonu, pyłów zawieszonych, dwutlenku węgla, czy dwutlenku azotu – między innymi takie parametry badają ekosłupki rozmieszczone w Łodzi. Najnowszy pojawił się dzięki Budżetowi Obywatelskiemu na rondzie Solidarności.

Jak działają ekosłupki?

Ekosłupek to urządzenie do kontrolowania jakości powietrza przy pomocy światła. Oświetlenie ledowe, na podstawie cogodzinnych wyników pomiaru pyłów i innych zanieczyszczeń, przybiera barwę, zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza. Po wykonaniu pomiaru ekosłupek sygnalizuje aktualny stan powietrza, zgodnie z przypisaną zanieczyszczeniu kolorystyką.

Jakość powietrza przedstawiana jest przy pomocy kolorów – od intensywnie zielonego, przez żółty, pomarańczowy, aż do wyrazistego, czerwonego koloru. Skala jest sześciostopniowa, a jakość powietrza oceniana jako: bardzo dobra, dobra, umiarkowana, dostateczna, zła i bardzo zła.

Gdzie znajdują się ekosłupki?

W mieście do tej pory było 5 ekosłupków. Teraz dzięki Budżetowi Obywatelskiemu stanął kolejny przy rondzie Solidarności, a do końca roku pojawi się następny na osiedlu Lublinek-Pienista. Ekosłupki montowane są w miejscach, gdzie jest duży ruch pieszych, między innymi seniorów. Dzięki temu, bez sprawdzania w aplikacji, mogą informacje o czystości powietrza, monitorować na bieżąco.

Ekosłupki są już w miejscach:

  • Centrum – Sienkiewicza 5
  • Bałuty – Zgierska/Julianowska
  • Górna – pl. Niepodległości (skwer św. Faustyny)
  • Widzew – Miejskie Centrum Medyczne „Widzew”
  • Polesie – ul. Retkińska
  • Rondo Solidarności

Stan jakości powietrza w aplikacji i na stronie

Mieszkańcy korzystający z aplikacji i urządzeń mobilnych, mogą na bieżąco sprawdzać stan jakości powietrza, niezależnie od ekosłupków, znajdujących się w przestrzeni miejskiej. W całym mieście rozmieszczone są czujniki czystości powietrza, które podobnie jak ekosłupki monitorują stan powietrza i aktualne pomiary wysyłane są do aplikacji oraz na stronę internetową.

Ekosłupki zostaną także włączone do tego systemu i już jesienią pomiary z tych urządzeń będą także dostępne w aplikacjach mobilnych.

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email