Nowe tramwaje dla Łodzian

Nowe tramwaje dla Łodzian
Fot. uml.lodz.pl

Łódź podpisała umowę na zakup 30 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów, które dostarczy firma Modertrans z Poznania. Nowe wagony będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W środę (26 lutego) podpisana została umowa na dostawę 30 tramwajów Moderus Gamma.

– Spośród czterech oferentów wybrany został Modertrans Poznań, z uwagi na najkorzystniejszą relację ceny i rozwiązań technicznych. O wyborze decydowały cena (60%), parametry techniczno-użytkowe (15%) oraz funkcjonalność wagonu i rozwiązania techniczne (25%) – informuje Miasto.

Zaproponowany przez Modertrans tramwaj, który trafi do Łodzi, to niskopodłogowy model, pięcioczłonowy i oparty na 4 wózkach (w tym również wózkach skrętnych) – to pierwsza taka konstrukcja w Polsce. Skrętne wózki znacznie ułatwiają eksploatację tramwajów, zmniejszają zużycie kół oraz torowiska. Zastosowana konfiguracja zapewni również szerokie przejścia wewnątrz tramwaju. W dostarczanych pojazdach łącznie znajdzie się pięcioro drzwi, wszystkie podwójne, co umożliwi szybką wymianę pasażerów na przystankach. Nowoczesny design stanowił będzie rozwinięcie wielokrotnie nagradzanego tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC. W jego projektowaniu będą brali udział designerzy europejskiej klasy, znani i cenieni w branży automotive.

Nowe tramwaje będą dostosowane do wymagań mieszkańców. Tramwaje będą w pełni klimatyzowane, wyposażone w monitoring, informację pasażerską, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także miejsce do bezpiecznego przewozu rowerów. Motorniczy będzie miał do swojej dyspozycji ergonomiczną, klimatyzowaną kabinę motorniczego, wyposażoną w wygodny, pneumatyczny i regulowany fotel, zapewniający komfort pracy i wibroizolację.

Pierwszy pojazd ma zostać dostarczony do Łodzi w marcu 2022 r., a ostatni we wrześniu 2022 r.

– Będą one kursować na liniach tramwajowych, które obecnie są w trakcie przebudowy w ramach dużego projektu Tramwaj dla Łodzi w ramach którego przebudowano ul. Dąbrowskiego i realizowana jest przebudowa al. Rydza-Śmigłego. Łącznie będzie to 11 km nowych torowisk za kwotę 660 mln zł, dofinasowaną ze środków Unii Europejskiej – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Tomasz Andrzejewski / ZDiT
Fot. i źródło: UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email