W związku z rosnącą ilością zakażeń koronawirusem rząd podjął decyzję o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w województwach mazowieckim i lubuskim. Oba te województwa mają średnią dzienną liczbę zakażeń powyżej 40 na 100 tys. mieszkańców.
– Dzisiejsze wyniki wskazują, że materializuje się czarny scenariusz tempa rozwoju pandemii. 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków, to dynamika pow. 30 proc. – zaznaczył Adam Niedzielski.
– Mamy do czynienia cały czas z dynamicznym rozwojem pandemii i trwałym trendem, który przekłada się na przyspieszające obłożenie łózek w szpitalach. W tym tygodniu przyrost obłożenia łóżek to ponad 2,5 tys., tydzień temu było to 2 tys. – przekazał szef resortu zdrowia.
Wskazał jednocześnie, że infrastruktura dedykowana walce z COVID-19 jest zajęta w blisko 70% i cały czas mamy do czynienia zarówno ze wzrostem obłożenia łózek standardowych, jak i respiratorowych.
Zauważalny jest też wzrost zleceń lekarzy POZ na testy. – Nie widzimy żadnego sygnału, który mówiłby chociażby o spowolnieniu zainteresowania pacjentów wykonywaniem testów – zaznaczył minister zdrowia.
Niedzielski podał, że w tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się ponad 150 tys. pacjentów, którzy mieli objawy, albo podejrzewali u siebie ryzyko zachorowania na COVID-19. To wzrost o blisko 1/3 w stosunku do ostatniego tygodnia.
– Sytuacja w skali całego kraju jest trudna, ale również zróżnicowana, jeśli chodzi o regiony. W skali całego kraju średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców kształtuje się na poziomie 37 średnio w ciągu ostatnich 7 dni – przekazał minister. – Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie średnia zachorowań na 100 tys. mieszkańców wynosi 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami co warmińsko-mazurskie – dodał.
Obostrzenia w woj. mazowieckim i lubuskim. Trafią tam też maseczki
Mazowieckie i lubuskie, to kolejne województwa po warmińsko-mazurskim i pomorskim, w których zamknięte będą hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i określonych podróży służbowych), kina, teatry, muzea, galerie sztuki i kasyna, a także baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe. Ograniczona zostanie także działalność galerii handlowych. Obostrzenia w tych dwóch regionach wejdą w życie w poniedziałek (w pomorskim będą obowiązywać od soboty). Ponadto wprowadzone niemal 2 tygodnie temu obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone do 28 marca.
– Jutro pojawi się rozporządzenie MEiN, które ureguluje model nauczania w klasach 1-3 w trybie hybrydowym w 2 dodatkowych województwach – przekazał szef resortu zdrowia.
Do województw mazowieckiego i lubuskiego – wzorem warmińsko-mazurskiego i pomorskiego – trafi 25 milionów maseczek (ponad 21 milionów do mazowieckiego i ok. 4 miliony do lubuskiego). Będą to 4 maseczki na jednego mieszkańca.
Szpitale tymczasowe, apel o przestrzeganie obostrzeń
– Wzrost zakażeń powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. Dlatego działając konsekwentnie i z wyprzedzeniem przygotowaliśmy infrastrukturę w postaci szpitali tymczasowych, która będzie teraz otwierana – przekazał Adam Niedzielski.
– Sytuacja tego wymaga, dlatego będziemy podejmowali trudne decyzje. Było nią również ograniczenie planowych zabiegów. Ta decyzja dotyczy możliwości w ciągu najbliższych 2-3 tygodni przeznaczenia specjalistów na wsparcie walki z COVID-19 – przekazał.
Jak dodał, czeka nas kontynuacja wzrostów zakażeń. Zachęcił jednocześnie, by przestrzegać zasad sanitarnych takich jak dystans, zasłanianie twarzy, dezynfekcja rąk.
– Apeluję, żebyśmy już teraz, nie czekając na rozporządzenia, znowu zaczęli stosować zasadę „zostań w domu”, namawiam do wietrzenia pomieszczeń, przebywania w pomieszczeniach wentylowanych. Namawiam również do korzystania z aplikacji STOP COVID – mówił Niedzielski.