Nowe miejsce integracji społecznej w Pieckach-Migowie

Nowe miejsce integracji społecznej w Pieckach-Migowie
Fot. Piotr Wittman

Niepozorny skwer w Pieckach-Migowie, mijany dotąd obojętnie przez przechodniów zyskał  przyjazną przestrzeń. W sobotę, 4 listopada park sąsiedzki przy ul. Piecewskiej 19 stał się miejscem integracji społeczności lokalnej. Oficjalnego otwarcia dokonała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz radni dzielnicy Piecki-Migowo.

Można się tu teraz pobawić z najmłodszymi, poćwiczyć lub po prostu posiedzieć na ławce, w cieniu drzew.

– Przestrzeń, w której się znajdujemy, zwyczajowo nazywana Park Uphagenów to miejsce, które znają wszyscy mieszkańcy Moreny. Dziś duża radość, ale pokazująca, że współpraca działa – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dotychczas była to przestrzeń dosyć zaniedbana i nie zawsze bezpieczna. Dzisiaj, dzięki Gdańskim Przestrzeniom Lokalnym, czyli projektowi, gdzie wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami Rady Dzielnicy wypracowujemy zagospodarowanie nie za dużych, ale centralnych miejsc lokalnych wspólnot, otwieramy nową, przyjazną przestrzeń. Pamiętajmy też, że kiedy zmieniamy naszą okolicę, to musimy też o nią wszyscy zadbać. Jesteśmy coraz bardziej zaangażowanymi obywatelami i myślę, że także takie miejsca mogą być naszą dumą. Korzystajcie, bawcie się i spędzajcie razem czas, także swoimi dziećmi.  

Przy ul. Piecewskiej 19 powstał park sąsiedzki, który ma być miejscem integracji społeczności lokalnej, dostosowanym do potrzeb wszystkich grup wiekowych. Stworzono układ ścieżek, o nawierzchni gliniasto – żwirowej. Powstał plac zabaw dla dzieci w różnym wieku, z elementami sensorycznymi oraz urządzeniami dostosowanymi dla dzieci niepełnosprawnych czy o obniżonej sprawności. Są tzw. strefy relaksu wyposażone w ławeczki, kosze na śmieci, hamaki oraz stoliki do gry w szachy lub warcaby. Z myślą o miłośnikach aktywnego wypoczynku zamontowano urządzenia siłowni plenerowej. Nie zapomniano także o zwierzętach – zorganizowano tu enklawy przyjazne owadom, ptakom oraz drobnym ssakom takie jak: łąki kwietne, karmniki, budki dla ptaków i specjalne skupiska zieleni. Jest też ogród deszczowy i tablica informacyjna z odniesieniem do historii.

Potocznie nazywany Park Uphagenów znajduje się w sercu dzielnicy Piecki – Migowo, tuż za przychodnią lekarską. Jego obszar zajmuje powierzchnię 3627 mkw. Nowa, lokalna przestrzeń jest efektem wygranych projektów w Budżecie Obywatelskim. „Park Uphagenów – zielone centrum dzielnicy – miejsce wypoczynku i aktywizacji seniorów w rejonie ul. Piecewskiej przy stacji paliwowej i przychodni” był zgłaszany w trzech kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego: 2021, 2022, 2023.

Ich realizacja pochłonęła dokładnie 1 049 329,73 złotych. Pieniądze na zagospodarowanie tego terenu zostały przeznaczone z Budżetu Obywatelskiej – 676 839 zł. Środki w wysokości 372 490,73 zł przeznaczyła też Rada Dzielnicy Piecki – Migowo.

Prace rozpoczęły się w maju 2023 r., a zakończyły w październiku. Uporządkowano obszar parku, wytyczono wygodne ścieżki spacerowe, zamontowano ławki oraz urządzenia siłowni plenerowej.

Koncepcja zagospodarowania zielonego terenu przy ul. Piecewskiej została opracowana we współpracy Rady Dzielnicy Piecki – Migowo z Biurem Rozwoju Gdańska w ramach projektu Gdańskie Przestrzenie Lokalne.

Paulina Chełmińska
Print Friendly, PDF & Email