Nowe defibrylatory dla Olsztyna

Nowe defibrylatory dla Olsztyna
Fot. mat. prasowe

Jest jednym z najważniejszych projektów nakierowanych na ratowanie życia. W Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim jest realizowane zadanie związane m.in. z umieszczeniem w publicznej przestrzeni defibrylatorów.

Celem projektu „AED: Akcja-Edukacja-Defibrylacja!” jest zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Olsztyna. Nowe urządzenia pomagające w prowadzeniu reanimacji wkrótce pojawią się w kolejnych lokalizacjach stolicy regionu.

– To niezwykle cenna inicjatywa, która bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Ale to jednocześnie szansa dla nauczycieli i uczniów olsztyńskich szkół na podniesienie wiedzy w zakresie pierwszej pomocy. Dziękuję za zgłoszenie tego zadania do budżetu obywatelskiego i za głosowanie na to zadanie.

Dotychczas w Olsztynie było 38 ogólnodostępnych defibrylatorów. Teraz ich liczba zwiększy się o kolejnych siedem. Pierwszy z nich w poniedziałek (23 października) został umieszczony na Szkole Podstawowej nr 18 (ul. Żytnia 71). Kolejne będą na budynku, w którym mieści się PTTK (przy Wysokiej Bramie), na starej remizie OSP w Gutkowie (ul. ul. Bałtycka 164A), hali Uranii, przy pętli tramwajowej przy ul. Kanta oraz na budynkach zarządu cmentarzy Dywity i przy ul. Poprzecznej.

Poza tym do 42 olsztyńskich szkół trafią zestawy edukacyjne. W ich skład wchodzą fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (dwa osoby dorosłej oraz po jednym dziecka i niemowlęcia), treningowy defibrylator, specjalna kamizelka wykorzystywana podczas szkoleń z pierwszej pomocy w sytuacji zadławienia, a także zestaw materiałów do ćwiczeń z pierwszej pomocy i dezynfekcji. To wszystko umożliwi realistyczną symulację pierwszej pomocy i bardziej efektywną naukę.

– Dodatkowo setka nauczycieli przejdzie kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy – dodaje pomysłodawca projektu, Michał Mazuchowski. – To pozwoli na utrwalenie posiadanej wiedzy oraz zapoznanie się z najnowszymi wytycznymi wydanymi przez Europejską i Polską Radę Resuscytacji. Dodatkowo uzyskany przez nich tytuł ratownika zwiększy poziom bezpieczeństwa, ponieważ będą mogli udzielać pierwszej pomocy w razie nieobecności pielęgniarki w szkole i poza nią.

Zadanie było jedną ze zwycięskich propozycji miejskich Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego podczas głosowania w 2021 roku.
Print Friendly, PDF & Email