Nowak: Poprosimy o wyjaśnienia podmiot z Rzeszowa prowadzący szczepienia

Nowak: Poprosimy o wyjaśnienia podmiot z Rzeszowa prowadzący szczepienia
Fot. Pixabay

Poprosimy o wyjaśnienia podmiot z Rzeszowa prowadzący szczepienia, jak również wszystkie inne podmioty, w których działaniu dostrzegamy jakieś uchybienia – zapowiedział we wtorek p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

Jak powiedział Nowak na konferencji prasowej, w Rzeszowie mieliśmy do czynienia z „sygnałem, że dochodzi do szeregu nieprawidłowości” w procesie szczepień w okresie świątecznym.

– Już w tym świątecznym okresie wspólnie z Centrum e-zdrowie zbadaliśmy populację, która była szczepiona, i spróbowaliśmy wyodrębnić te osoby, które być może ze względu na wiek nie powinny być zaszczepione – przekazał Nowak.

Zwrócił uwagę, że wiek nie jest jedynym kryterium przy szczepieniach, wskazał m.in. na służby mundurowe, pacjentów z grupy zero.

– Najistotniejsze są wyjaśnienia, o które poprosimy zarówno ten podmiot z Rzeszowa, jak i wszystkie inne podmioty, w których dostrzegamy jakieś uchybienia w działaniu – podkreślił Nowak.

– Najważniejszym celem prowadzenia tych rozmów, wyjaśnień czy sprawdzenia uchybień jest wypracowanie praktyki, która zagwarantuje płynność prowadzenia procesu szczepień jak i zagwarantuje mieszkańcom naszego kraju, którzy są najbardziej narażenia na powikłania (z powodu) COVID-19, zaszczepienie w pierwszej kolejności – podkreślił Nowak.

Przypomniał, że są to przede wszystkim osoby starsze.

O szczepieniach w Rzeszowie pisał w weekend na Twitterze m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys. – Panie Premierze @MorawieckiM czy to szczepionka wyborcza? W #Rzeszów zaczepiono ok 63% populacji. Średnia dla 20 największych miast w Polsce to ok 27%, #Katowice 39%, #Poznań 36%, #Lublin 34%. #Wrocław 26,88% Tym czasem w #Bogatynia po raz czwarty przesunięto wybory na Burmistrza – napisał polityk.

Część polityków opozycji zwracało w mediach uwagę, że duża liczba szczepień w Rzeszowie może mieć związek z wyborami prezydenta tego miasta, które odbyć się mają 9 maja.

Inny poseł KO Dariusz Joński informował w sobotę, że w stolicy Podkarpacia można było w piątek zaszczepić się bez rejestracji. – Wczoraj Pfizerem można się było zaszczepić bez zapisów i e-skierowania w przynajmniej dwóch miejscach na Podkarpaciu. Zdjęcia z Rzeszowa, przed jednym z punktów szczepień. Szczepią każdego chętnego. Pfizerem. Czy rząd nam o czymś nie mówi? – pytał Joński.

W piątek na stronie Centrum Medycznego Medyk z Rzeszowa, które ma wiele punktów szczepień na terenie całego Podkarpacia, pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że w tym dniu i w sobotę osoby 55+ będą mogły zaszczepić się bez rejestracji.

Według szefa KPRM, pełnomocnika ds. szczepień Michała Dworczyka w Rzeszowie miało miejsce zdarzenie, które można sprowadzić do tego, że „jedna z firm prowadzących szczepienia postanowiła szczepić bez wcześniejszej rejestracji”. (PAP)

Karol Kostrzewa
Print Friendly, PDF & Email