Nowa Zelandia: Władze zarządziły 7-dniowy lockdown w Auckland

Nowa Zelandia: Władze zarządziły 7-dniowy lockdown w Auckland
Fot. Pixabay

Rząd Nowej Zelandii ogłosił w sobotę, że w związku z wykryciem w Auckland zakażenia kronawirusem niewiadomego pochodzenia w mieście będzie obowiązywać 7-dniowy lockdown. Władze nie podały, czy chodzi o nowy czy też o już znany wirusologom szczep koronawirusa.

Przekazując informację o restrykcjach dla dwumilionowego miasta Auckland, największego w Nowej Zelandii, premier Jacinda Ardern zaznaczyła, że w pozostałych częściach kraju będzie obowiązywać dotychczasowy, drugi stopień zagrożenia epidemicznego, w ramach którego zakazane są większe zgromadzenia, ale szkolnictwo, handel i usługi działają w zwykłym trybie.

Auckland był niedawno objęty trzydniową blokadą. Lockdown obowiązywał tam w dniach od 15 do 18 lutego. Miało to związek z wykryciem w tym mieście trzech przypadków zakażenia koronawirusem, spośród których dwa zostały wywołane bardziej zaraźliwym szczepem B.1.1.7, wywodzącym się z Wielkiej Brytanii.

Podczas lockdownu wszyscy mieszkańcy muszą pozostawać w domach – przypomniała nowozelandzka premier. Mogą z nich wychodzić tylko w uzasadnionych sytuacjach, np. po zakupy czy do pracy. Zamknięte są też instytucje publiczne i usługi. Obowiązuje zakaz wszelkich spotkań poza domem. Do szkół chodzą tylko uczniowie, których rodzice świadczą pracę w swych zakładach.

Lutowe restrykcje w Auckland są pierwszymi od sześciu miesięcy ograniczeniami, jakie wprowadzono w Nowej Zelandii. Kraj ten należy do najlepiej radzących sobie z epidemią na świecie.

W całej Nowej Zelandii potwierdzono dotąd łącznie 2 372 zakażenia, a z powodu COVID-19 zmarło tam 26 osób. Liczba ozdrowieńców wynosi 2 280. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email