Nowa Zelandia: Auckland przedłuża lockdown

Nowa Zelandia: Auckland przedłuża lockdown
Fot. Anna Shvets / Pexels

W największym mieście Nowej Zelandii, Auckland, lockdown zostanie wydłużony do 21 września – poinformowała w poniedziałek premier tego kraju Jacinda Ardern. Decyzja podyktowana jest walką z wysoce zakaźnym wariantem koronawirusa Delta.

W poniedziałek wszystkie 33 nowe przypadki Delty wykryto właśnie w tym mieście. Oznacza to wzrost liczby nowych przypadków od weekendu, kiedy zanotowano 20 i 23 infekcje. Miasto pozostaje praktycznie odcięte od reszty kraju, gdzie restrykcje poluzowano.

– To jasne, że transmisja wirusa nie jest powszechna w Auckland, ale tak długo, jak będą pojawiać się nowe przypadki, istnieje ryzyko – mówiła Ardern na konferencji prasowej.

Nowa Zelandia od wielu miesięcy prawie nie notowała nowych przypadków COVUD-19, aż do połowy sierpnia, kiedy liczba nowych infekcji zaczęła intensywnie rosnąć w związku z bardziej zaraźliwym wariantem Delta. 17 sierpnia wprowadzono lockdown.

Agencja Reutera przypomina, że Nowa Zelandia zamknęła swoje granice na początku pandemii COVID-19 w marcu 2020 roku i przez większość czasu radziła sobie dobrze z koronawirusem. Od początku kryzysu sanitarnego w całym kraju zarejestrowano jedynie 3593 infekcje oraz 27 związanych z COVID-19 zgonów.

Pomimo to premier Ardern była krytykowana za powolną kampanię szczepionkową. W Nowej Zelandii o populacji 5,1 mln w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 jest 34 proc. społeczeństwa. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email