Nowa wysokość składek ZUS

Nowa wysokość składek ZUS
Fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy prowadzący własny biznes doskonale pamiętają, że kwoty składek opłacanych na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. Oczywiście nie wszyscy opłacają standardową wysokość składek. Niektórzy korzystają z „ulgi na start” czyli opłacania tylko składki zdrowotnej, inni z „preferencyjnych składek” czy też „małego ZUS” a 1 lutego dołączy kolejna grupa, która zdecyduje się przystąpią do „małego ZUS plus”.

– Stałym elementem, który jest niezmienny dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy korzystają z wymienionych ulg jak i tych dla których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, to wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłatami z zysku w IV kwartale. Wyniosło one dokładne 5 368,01 zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to kwota 362,34zł. Taką właśnie wysokość zapłacą korzystający z „ulgi na start – informuje Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie

Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z tego uprawnienia mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia.

Gdy zdecydujemy się na opłacenie składek od podstawy 780,00 zł ( 2600,00 zł x 30%) będą one wyglądać następująco:

  • 152,26 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
  • 62,40zł – na ubezpieczenie rentowe;
  • 19,11 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
  • 13,03 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie 609,14 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS”, a od lutego „mały ZUS plus”. Tu składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl. Gdy jednak żadne ulgi nas już nie dotyczą, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3 136,20 zł składki będą kształtowały się następująco:

  • 612,19 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
  • 250,90 zł – na ubezpieczenie rentowe;
  • 76,84 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
  • 76,84 zł – na Fundusz Pracy;
  • 52,37 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.
ZUS
Fot. Pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email