Nowa rzeczywistość – nowe wyzwania. 30. lecie elbląskiego PSONI

Nowa rzeczywistość – nowe wyzwania. 30. lecie elbląskiego PSONI
Fot. materiały prasowe

Trzydzieści lat działalności elbląskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to ważna okazja do podsumowania i wyznaczania sobie dalszych perspektyw. Od 1992 roku, gdy ruszyła pierwsza placówka – Dzienne Centrum Aktywności, zmieniło się dużo, ale wiele jeszcze jest do zrobienia. Z tej okazji elbląskie PSONI organizuje konferencję pn. „Nowa rzeczywistość – nowe wyzwania”.

– Chcielibyśmy przypomnieć Włodarzom Miasta i jego Mieszkańcom o potrzebach naszego środowiska. To też inspiracja do tego, by mówić o tym, jak ważne jest to, by zapewnić profesjonalne wsparcie i wysokie standardy, które sprawiają, że wielu uczestników będzie mogło żyć samodzielnie i niezależnie. I nie jest to cel abstrakcyjny, ponieważ cały czas udowadniamy, że miarą człowieczeństwa jest właśnie jakość wsparcia dla najbardziej potrzebujących. To wymaga zmian społecznych, systemowych i nakładów finansowych, ale wiele polskich miast pokazuje, że da się to zrobić. Mamy nadzieję, że Elbląg do tego grona dołączy – mówią organizatorzy.

Priorytetem dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Elblągu jest dostosowanie budynku mieszczącego się przy ulicy Lotniczej 12 do swoich potrzeb i możliwości uczestników.

– W tym celu założona została zbiórka publiczna i jeśli nasi goście będą mieli ochotę dołożyć cegiełkę do tych działań, to będzie ważny dla nas prezent i potwierdzenie, że to, co robimy, jest dobre i potrzebne – mówią organizatorzy.

Konferencja to okazja do spotkań, rozmów i uczenia się. Na prelekcje zaproszono takich gości jak Monika Zima-Parjaszewska, Paweł Jordan, Katarzyna Świeczkowska. Tematyka dotyczyć będzie Konwencji Praw Osób z Niepełnosprawnościami i realizacji rządowej strategii z tym związanej. B Będzie mowa również o Kręgach Wsparcia oraz self-adwokaturze.

– Podejmowane globalnie, a także lokalnie inicjatywy to szansa i wyzwanie, a PSONI stara się nie zmarnować ani jednego, ani drugiego – podsumowują organizatorzy.

Konferencja „Nowa rzeczywistość – nowe wyzwania” odbędzie się w Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Grunwaldzkiej 137 w Auli 207/208 C.

Redakcja Razem z Tobą jest patronem medialnym wydarzenia.

Szczegółowy program Konferencji:

11:00-11:15 – otwarcie Konferencji
11:15-11:45 – 30 lat PSONI w Elblągu – Beata Peplińska-Strehlau
11:45-12:15 – Konwencja praw osób z niepełnosprawnościami szansą na niezależne życie osób z niepełnosprawnością intelektualną – Monika Zima-Parjaszewska
12:15-12:45 – podziękowania
12:45-13:15 – realizacja rządowej „Strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami 2021-2030” poprzez środowiskowy model Kręgów Wsparcia dla osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i ich rodzin – Paweł Jordan
13:15-13:45 – szkoła w Kręgach – model edukacji opartej na relacjach – Katarzyna Świeczkowska
13:45-14:15 – przerwa
14:15-14:45 – rodzice dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną a Kręgi Wsparcia – nadzieje i obawy – Agnieszka Żyta
14:45-15:15 – self-adwokaci PSONI w Elblągu – Michalina Dulny, Beata Peplińska-Strehlau

Dominika Lewicka-Klucznik
PSONI Koło w Elblągu
Print Friendly, PDF & Email