Resort zdrowia opublikował dziś nową listę powiatów w strefach żółtej i czerwonej. W tej pierwszej znalazły się m.in. miasta takie jak Gdańsk, Gdynia czy Szczecin, w tej drugiej znajdzie się m.in. miasto Sopot. Waldemar Kraska zapowiedział też dziś, że od przyszłego tygodnia zmieni się sposób kwalifikacji powiatów do wspomnianych stref.
Wiceminister Kraska podczas popołudniowej konferencji prasowej podał zaktualizowaną listę powiatów w strefach „żółtych” i „czerwonych”. Nowa lista obowiązywać będzie od najbliższej soboty.
W strefie czerwonej znalazły się powiaty: aleksandrowski, żniński, łęczyński, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, otwocki, głubczycki, białostocki, kartuski, kłobucki, działdowski, gostyński, krotoszyński, międzychodzki oraz miasto Sopot.
Do strefy żółtej trafiły powiaty: trzebnicki, janowski, bełchatowski, piotrowski, wieluński, nowosądecki, suski, wadowicki, przasnyski, żyrardowski, brzeski, oleski, dębicki, mielecki, wysokomazowiecki, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki, słupski, wejherowski, kielecki, bartoszycki, iławski, nidzicki, ostrowski, wolsztyński; oraz miasta: Nowy Sącz, Rzeszów, Gdańsk, Gdynia, Kielce i Szczecin.
Przypomnijmy, że w „czerwonych” powiatach obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa – może w nich przebywać maksymalnie 1 osoba na 4m². Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoby na 4 m² (do 150 osób może uczestniczyć w mszach na zewnątrz świątyni). W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Nie mogą działać parki rozrywki i wesołe miasteczka. W strefie tej nie mogą odbywać się także targi i konferencje. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m². Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez udziału publiczności.
W „żółtych” powiatach w przestrzeni otwartej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać, ale z ograniczeniem do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit – max. 1 osoba na 4 m². W kinach także obowiązuje limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 m². W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m². Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 m². Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.
Resort zdrowia podał też dziś listę miejsc zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami. Znalazły się na niej powiaty: lubański, lipnowski, włodawski, łowicki, krakowski, garwoliński, makowski, zambrowski, nowomiejski i pleszewski; a także miasta: Włocławek, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Warszawa, Suwałki, Słupsk i Mysłowice.
Od przyszłego tygodnia zmiana sposobu kwalifikacji do stref
– W oparciu o nasze obserwacje rozwoju pandemii, tego w jakim kierunku ona zmierza, ale także na podstawie wytycznych Komisji Europejskiej, postanowiliśmy od przyszłego tygodnia zaostrzyć kryteria klasyfikacji poszczególnych miast i powiatów do stref „czerwonej” i „żółtej” – przekazał dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Modyfikacja będzie dotyczyć głównie wartości referencyjnej tego trzydniowego wskaźnika korygującego, dla którego obecnie wartość referencyjna wynosi 1,5. Dla powiatów o gęstości zaludnienia 1500 osób / km² korekta ze stref czerwonej na żółtą lub z żółtej na zieloną nastąpi jeśli liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców w okresie ostatnich trzech dni będzie niższa niż 1, a dla powiatów o gęstości zaludnienia poniżej 1500 osób / km² będzie to 1,2 – wyjaśnił.
Wniosek z tych zmian jest taki, że miejscowości o większej gęstości zaludnienia będą miały „łatwiejszą” drogę do tego, by znaleźć się w strefie „żółtej” lub „czerwonej”.
Resort zdrowia planuje zmiany w obostrzeniach
Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia do konsultacji trafiło rozporządzenie zaostrzające ograniczenia w strefie „żółtej” i „czerwonej”. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Waldemara Kraski nowe regulacje wejdą w życie w połowie października.
– W tej chwili rozporządzenie będzie skierowane do konsultacji społecznych i liczymy, że potrwają one około tygodnia. Potem będzie tydzień vacatio legis i przewidujemy, że te zapowiadane obostrzenia w strefach „żółtych” i „czerwonych” wejdą w życie około 15 października. Chcemy dać czas na przygotowanie się, chodzi o to, by wiedzieli o tym m.in. organizatorzy imprez rodzinnych – wskazuje Kraska. – Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna będzie niekorzystna i tych nowych zachorowań będzie więcej, to wtedy np. skrócimy ten okres konsultacji społecznej. Na dzień dzisiejszy jednak przewidujemy, że te obostrzenia (…) wejdą w życie w połowie października.
Projekt rozporządzenia mówi o wprowadzeniu nowych limitów liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych – w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.
Zgodnie z projektowanymi zmianami, w strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22:00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.