Nowa codzienność

Nowa codzienność
Fot. pixabay.com

Szanowni Państwo, gdyby wszystko było jak zawsze, ten tekst byłby o czymś zupełnie innym. Tamte słowa, zaplanowane w zarysie, nie przystają do obecnych realiów.

Pisanie o kolejnych zmianach w gazecie zdaje się być nie na miejscu w kontekście tego, czego wszyscy doświadczamy. Przy pierwszych doniesieniach na temat koronawirusa nikt nie spodziewał się takiego rozwoju sytuacji.

Gdy w kolejnych tygodniach nastąpił lawinowy wzrost zachorowań na COVID-2019, było już wiadomo, że nasza rzeczywistość nie będzie taka sama. Marzec, wraz z którym nadeszła długo wyczekiwana wiosna, przyniósł niechcianą zmianę, która stała się udziałem nas wszystkich. Nowe okoliczności sprawiły, że duża część życia przeniosła się do świata cyfrowego, a większość z nas siłą rzeczy włączyła się w akcję pod tagiem #zostańwdomu.

Obecnie ERKON i cała redakcja „Razem z Tobą” pracują w trybie zdalnym. Gdy piszę te słowa – przy własnym biurku, z kotem na kolanach – wiem, że trafią do Państwa w wersji elektronicznej, nie wiem natomiast, kiedy otrzymają Państwo tradycyjne wydanie miesięcznika. Ze względu na bezpieczeństwo naszych Czytelników i wolontariuszy zawiesiliśmy kolportaż gazety: wznowimy go, kiedy tylko będzie to możliwe.

Choć nasza rzeczywistość się zmieniła, życie toczy się dalej. Przyznam Państwu szczerze, że nie jest mi łatwo w tej sytuacji. Stosowanie zasad bezpieczeństwa, izolacja domowa, praca zdalna – żaden z tych obszarów nie jest dla mnie problemem. Trudność stanowi radzenie sobie z wielością emocji, z troską o zdrowie własne i najbliższych, z niepewnością przyszłości – to wszystko odczuwam i przeżywam bardziej niż kiedykolwiek.

Strategie, które zazwyczaj pomagają mi uporać się z różnymi przeszkodami, jak np. planowanie, nie działają jak dotychczas. Łączę więc sprawdzone sposoby z nowymi rozwiązaniami, staram się dbać o rytm i regularność poprzez dobre nawyki, próbuję jeszcze bardziej ugruntować się w codzienności i drobnych sprawach, na które mam wpływ. Pewne pocieszenie stanowi dla mnie myśl, że każdy musi odnaleźć się w nowych okolicznościach – w tym sensie wszyscy jesteśmy w tym razem.

Ze względu na wspomniane trudności nie tworzę tekstów związanych z koronawirusem – wszystkie materiały na temat sytuacji epidemiologicznej zostały przygotowane przez Rafała Sułka i Mateusza Misztala. Jestem pełna
podziwu dla ich pracy, a jeszcze bardziej – pełna wdzięczności za przestrzeń, którą dali mi na niemyślenie o „tym wszystkim” bardziej niż to konieczne. Na razemztoba.pl, zwłaszcza w sekcji „Koronawirus – wszystko, co ważne” codziennie pojawiają się najświeższe informacje, wywiady z ekspertami, infografiki, porady i źródła wsparcia. Oprócz tego w każdej przestrzeni „Razem z Tobą” znajdą Państwo całe spektrum tematyczne innych materiałów.

W najnowszym wydaniu miesięcznika temat koronawirusa zaistniał na różne sposoby. Z perspektywy rodziców piszą o nim Ilona i Damian Nowaccy (s. 6, s. 8). Część zespołu redakcyjnego podzieliła się swoimi przemyśleniami odnośnie pracy zdalnej (s. 7), a przydatne wskazówki związane z tym trybem prezentuje tekst „Praca w czasach zarazy”
(s. 36). Warto również przeczytać artykuł o bajce, która być może ułatwi rodzicom oswajanie dzieci z obecną sytuacją (s. 33).

Z uwagi na proces wydawniczy w numerze nie ma wielu materiałów poświęconych wyłącznie temu tematowi, natomiast jego ślady widać w innych tekstach. Jeśli jednak szukają Państwo czegoś, co pomoże oderwać myśli od obecnej sytuacji, znajdą Państwo takie treści.

Szczególnie polecam tekst o roli snu w funkcjonowaniu człowieka, jak również recenzję książki „Dlaczego śpimy” – sen to jeden z filarów dobrego zdrowia, warto więc zadbać o jego jakość. Zachęcam także do poznania historii dwóch niezwykłych kobiet: Elżbiety Maruszak-Kaczmarek, która od ponad 20 lat pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi, a także Alicji Kryłow, mieszkanki DPS-u w Kwietniewie, dla której trudności ze zdrowiem nie są przeszkodą w tworzeniu poezji.

W „Świecie Teresy” znajdą Państwo rozważania na temat wyższości kwietnych łąk nad trawnikami, a na stronach elbląskich m.in. relację z konferencji „Instytucje ochrony praw konsumenta” oraz artykuł o projekcie „Siła wsparcia”. W dziale kulturalnym można przeczytać zapowiedź najnowszej książki Agnieszki Pietrzyk, przygotowaliśmy także kilka filmowych propozycji.

Numer, który trzymają Państwo w dłoniach, planowo miał skupiać się wokół tematu czasu i podsumowań, stąd też mogą Państwo dowiedzieć się, jak upłynął 2019 rok w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 (s. 14), a także poznać szczegóły święta zimowego sportu (s. 39). Myślę, że dobre wspomnienia zawsze są na wagę złota, a w obecnej sytuacji bezcenne. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam „wszystkiego dobrego”. Zadbajmy o zdrowie i pamiętajmy:

Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzeba nam „wszystkiego dobrego”. Zadbajmy o zdrowie i pamiętajmy: razem wiemy więcej, a przede wszystkim – razem możemy więcej. W każdym czasie, nie tylko tym trudnym. Choć nie zawsze mi się to udaje, staram się w przeszłości widzieć nadzieję na lepsze jutro, a dziś, w „tu i teraz”, znajdować w sobie poczucie, że cokolwiek by się nie zdarzyło, poradzimy sobie ze wszystkim najlepiej jak tylko umiemy.

Z życzeniami zdrowia,
M.

Print Friendly, PDF & Email