Noś odblaski, daj się zobaczyć

Noś odblaski, daj się zobaczyć
Fot. KMP Elbląg / arch.

Wspólnie z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle policjanci promują bezpieczne zachowania na drogach. Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, nakręcono krótki spot dotyczący odblasków.

O tym, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są elementy odblaskowe wiedzą nawet najmłodsi. Jednak warto przypomnieć kilka zasad związanych właśnie z odblaskami.

Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.

Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 metrów.

Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.

Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.

Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite z elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).

– Zachęcamy również do noszenia odblasków na obszarze zabudowanym, to pozwoli kierującemu na zauważenie nas np. gdy będziemy chcieli przejść przez słabo oświetlone przejście dla pieszych – podkreślają policjanci.

Źródło: policja.pl
Print Friendly, PDF & Email