Norwegia: Premier ogłosiła „koronadyspensę” na święta. Do 10 osób przy stole

Norwegia: Premier ogłosiła „koronadyspensę” na święta. Do 10 osób przy stole
Fot. Pixabay

Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w środę „koronadyspensę” na okres świąteczno-noworoczny. Norwegowie będą mogli dwa razy zaprosić do swoich domów do 10 osób, jeśli przy stole uda się zapewnić metrowe odstępy.

Jak wyjaśniła Solberg, to rozwiązanie jest kompromisem między przestrzeganiem reguł sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa a koniecznością przeciwdziałania samotności. – Utrzymujemy limit pięciu gości, jakich można zaprosić, ale w dwa wybrane dni, na przykład w Boże Narodzenie lub Sylwestra będzie można spotkać się z 10 osobami – powiedziała.

Przy stole powinny zostać zapewnione metrowe odstępy między gośćmi, a w przypadku osób pochodzących z regionów o wysokim wskaźniku zakażeń – dystans ma wynosić dwa metry.

W okresie świątecznym ponownie otwarte zostaną kościoły, w których będzie mogło przebywać jednocześnie do 50 osób.

Jednocześnie rząd podtrzymał zalecenie unikania kontaktów społecznych oraz niepotrzebnych wyjazdów, w tym podróży zagranicznych. Powrót z krajów oznaczonych jako czerwone, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń, skutkuje przymusową 10-dniową kwarantanną.

W Norwegii w porównaniu z innymi krajami Europy sytuacja epidemiczna jest stabilna, dobowa liczba zakażeń spadła do ok. 400. W ostatnim tygodniu wykryto 2875 infekcji koronawirusem, od początku epidemii – 36 588. Na COVID-19 zmarły dotychczas 334 osoby. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email