Nietypowe dla COVID-19 choroby występują sporadycznie, lecz częściej niż u osób bez infekcji

Nietypowe dla COVID-19 choroby występują sporadycznie, lecz częściej niż u osób bez infekcji
Fot. Pixabay

Schorzenia nietypowe dla COVID-19, takie jak np. kardiomiopatia czy odma opłucnowa, towarzyszą tej chorobie sporadycznie, choć częściej niż w przypadku osób, które nie zostały zainfekowane SARS-CoV-2, wynika z obserwacji hiszpańskich lekarzy.

Z badania, w którym przeanalizowano przebieg zakażenia koronawirusem u ponad 64 tys. mieszkańców Hiszpanii wynika, że poza typowymi dla COVID-19 objawami, takimi jak wysoka gorączka, kaszel, i zapalenie płuc, rzadziej pojawiają się dodatkowe schorzenia.

Autorzy studium opublikowanego w najnowszym wydaniu naukowego pisma „Epidemiology & Infection” wskazali, że zgodnie z wcześniejszymi badaniami, COVID-19 mogą towarzyszyć choroby takie jak zespół Guillaina-Barrego, odma opłucnowa, czy kardiomiopatia, ale podkreślili, że są one sporadyczne.

Wchodzący w skład zespołu Oscar Miro wskazał, że badanie hiszpańskich lekarzy dowiodło, iż wśród ponad 64 tys. zbadanych pacjentów z COVID-19 tylko 45 miało kardiomiopatię, a zaledwie u 36 pacjentów rozwinęła się odma opłucnowa.

Hiszpański lekarz odnotował, że choć choroby te w rzeczywistości bardzo rzadko towarzyszyły COVID-19, ale były częstsze niż wśród populacji, która nie została zainfekowana koronawirusem.

Autorzy studium odnotowali, że wśród ponad 64 tys. badanych zanotowano tylko 8 towarzyszących COVID-19 zachorowań na rzadko spotykany zespół Guillaina-Barrego, który może prowadzić do paraliżu.

– Pomimo tak sporadycznego występowania tej choroby, w gronie analizowanych pacjentów z COVID-19 pojawiła się ona prawie 5 razy częściej niż u osób, które nie zostały zainfekowane koronawirusem – podsumowali autorzy badania, w którym wzięły udział szpitale z niemal wszystkich regionów Hiszpanii.

Dziennik „El Pais” wskazuje, że w przeciwieństwie do przeprowadzanych w marcu i kwietniu badań nad chorobami towarzyszącymi COVID-19, m.in. w Chinach i we Włoszech, studium hiszpańskich badaczy dowodzi, iż nietypowe dla zakażeń koronawirusem schorzenia występują w rzeczywistości rzadko.

Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email