Niepełnosprawność nie ogranicza. Jak innowacje wspierają osoby z ograniczeniami ruchowymi?

Niepełnosprawność nie ogranicza. Jak innowacje wspierają osoby z ograniczeniami ruchowymi?
Fot. informacja prasowa

Współczesny świat stawia na inkluzywność i równość szans. Dzięki nowoczesnym technologiom niepełnosprawność ruchowa nie musi już oznaczać ograniczeń w dostępie do pełnego i aktywnego życia. W społeczeństwie, w którym mobilność odgrywa kluczową rolę, istotne jest, aby każdy miał możliwość swobodnego przemieszczania się. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi nowoczesne technologie otwierają nowe możliwości i ułatwiają codzienne czynności.

Osoby niepełnosprawne ruchowo codziennie borykają się z wieloma wyzwaniami. Od trudności w poruszaniu się, przez ograniczony dostęp do miejsc publicznych, aż po problemy z wykonywaniem codziennych czynności w domu i pracy. Na szczęście, rozwój technologii coraz śmielej wkracza w obszar wspierania tych osób, umożliwiając im pełniejszą integrację społeczną.

Wsparcie w domu i w pracy

Nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i urządzenia mobilne dają nowe możliwości dla każdego z nas, technologie wspomagające natomiast mogą zrewolucjonizować życie osób niepełnosprawnych. Rozwiązania te ułatwiają osobom z ograniczeniami ruchowymi codzienne czynności, umożliwiają tym samym ich integrację w środowisku akademickim czy w pracy. Technologie smart home takie jak inteligentne oświetlenie, termostaty czy zamki, umożliwiają sterowanie za pomocą głosu lub aplikacji na smartfony, co znacząco ułatwia wykonywanie codziennych czynności. W pracy nowoczesne stanowiska wyposażone w programowanie do sterowania głosem oraz narzędzia ułatwiające obsługę komputera bez potrzeby używania rąk są coraz powszechniejsze. Zwiększają komfort i efektywność pracy.

– Praca i edukacja to nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim źródło niezależności, samooceny i integracji społecznej. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi możliwość pracy czy nauki jest równoznaczna z możliwością samodzielnego kształtowania swojego życia i przyszłości. Dostępność odpowiednich narzędzi i środowiska, które uwzględniają ich specyficzne potrzeby, jest kluczowa. Wspieranie aktywności zawodowej i edukacyjnej osób niepełnosprawnych nie tylko pomaga im osiągnąć pełnię życia, ale również przyczynia się do budowania bardziej inkluzywnej społeczności. Każda inwestycja w dostępność i technologie wspomagające przekłada się na realne zmiany w ich codziennym funkcjonowaniu i daje im szansę na równoprawne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym – tłumaczy Kamila Górniak, Prezeska Fundacji Pora Działania.

Wsparcie w komunikacji

Swobodne przemieszczanie się i efektywna mobilność odgrywa kluczową rolę w społeczeństwie. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, jednym z nowoczesnych, wygodnych, a zarazem ekonomicznych rozwiązań transportowych jest mikromobilność. Mikrosamochody czy lekkie pojazdy trzy- i czterokołowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

– Gdy lekarze amputowali mi nogę, bardzo długo myślałem, że moje życie już nigdy nie będzie takie samo. Ograniczenia komunikacyjne, jakie stwarzała proteza, spowodowały, że każda dłuższa podróż stanowiła dla mnie ogromne wyzwanie. Od momentu, gdy w 2021 r. stałem się posiadaczem lekkiego pojazdu elektrycznego, znów jestem niezależny i cieszę się życiem. Mogę samodzielnie załatwić większość spraw, przemieszczam się szybko i sprawnie, a do tego mam możliwość podróżować. Każdego lata przemierzam ok. 2 tys. kilometrów po Polsce, odkrywając nowe miejsca, poznając ludzi i ciesząc się niezależnością. Swoje wyprawy relacjonuję na kanale TestMisja na YouTube, aby dać przykład innym osobom z niepełnosprawnościami. Co więcej, mogę pomagać innym – jestem wolontariuszem w domu seniora. Ograniczenia ruchowe nie muszą zamykać ludzi w domach, jest wiele rozwiązań, z których możemy korzystać, aby czerpać z życia pełnymi garściami – opowiada Rafał Borowski z Gdańska, który od 3 lat korzysta z pojazdu elektrycznego.

Lekkie pojazdy elektryczne są projektowane z myślą o zwiększeniu dostępności, wygody i efektywności poruszania się po zróżnicowanej przestrzeni miejskiej. Są zwrotne i zwinne dzięki kompaktowym wymiarom i lekkiej konstrukcji. Z łatwością można nimi manewrować w gęstym ruchu miejskim, omijając korki i łatwo parkować nawet w ciasnych przestrzeniach. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest także fakt posiadania certyfikatu medycznego, dzięki czemu mogą być używane bez potrzeby rejestracji czy posiadania prawa jazdy. Upoważnia on użytkownika także do poruszania się po wszystkich miejscach, gdzie odbywa się ruch pieszy: po chodnikach, parkach, ciągach spacerowych, sklepach i galeriach.

– Jednym z najważniejszych atutów nowoczesnych pojazdów z kategorii mikro jest ich dostępność dla różnych grup społecznych. Jako producent pojazdów tej kategorii chcemy, aby nasze modele jak najlepiej odpowiadały potrzebom użytkowników. Słuchamy ich i wprowadzamy w naszych modelach modyfikacje, dostosowując je do ich specyficznych potrzeb. To sprawia, że także osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą nie tylko wygodnie podróżować, ale również cieszyć się większą niezależnością – wyjaśnia Maciej Płatek, Prezes Zarządu firmy Electroride.

Nowoczesne technologie oferują niezliczone możliwości dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Elektryczne pojazdy, inteligentne domy, technologie wspomagające czy aplikacje mobilne to tylko niektóre z rozwiązań, które poprawiają jakość życia i umożliwiają pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Dzięki nim niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem, a życie może być pełne radości i niezależności.

Ewelina Jaskuła/ Monika Bielkiewicz
Print Friendly, PDF & Email