Niepełnosprawni z Białegostoku relaksują się w otoczeniu ryb akwariowych

Niepełnosprawni z Białegostoku relaksują się w otoczeniu ryb akwariowych
fot. PFRON

W Ośrodku Dziennego Pobytu „Aktywni” w Białymstoku powstało jedyne w swoim rodzaju miejsce terapii dla osób z niepełnosprawnościami. Wyjątkowe, bo z wykorzystaniem… ryb akwariowych.

Akwarystyczny kącik wytchnieniowy, to miejsce, które spełnia funkcje terapeutyczne i relaksacyjne. Powstało z inicjatywy białostockich akwariuszy – pasjonatów, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas, dzielą się ogromem wiedzy i doświadczenia w dziedzinie akwarystyki. Swoją pasją zarazili również pracowników i niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych stowarzyszenia.

Podopieczni mają możliwość nie tylko obserwacji czy podziwiania na co dzień rybek ale w ramach zajęć regularnie włączają się w prace porządkowe przy akwarium. Uczestniczą także w procesie tworzenia akwarium : układają podłoża, tworzą kompozycję oraz sadzą rośliny. Opieka nad akwariami i jego mieszkańcami to doskonała forma terapii i relaksu. Spełnia funkcje terapeutyczne, rozwija zainteresowania, uczy odpowiedzialności i systematyczności.

Print Friendly, PDF & Email