Uroczystym przekazaniem kluczy do bram miasta przez Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego rozpoczęło się tygodniowe świętowanie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Przez sześć dni zaplanowano liczne atrakcje, do uczestnictwa w których, organizatorzy zapraszają wszystkich elblążan.
– W maju 1993 r. w Elblągu z inicjatywy Karola Kowzana świętowano I Europejski Tydzień Walki z Dyskryminacją i o Równe Prawa Osób Niepełnosprawnych zwany później Tygodniem Osób Niepełnosprawnych – „TON” im. Ewy Sprawki, który staje się elbląską tradycją i trwa do dziś – mówi Barbara Gąsak, prezes Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. – Bardzo się cieszę, że mimo wielu problemów i codziennej pracy są osoby, które są chętne przyjąć na swoje barki trudną sztukę organizacji takiego wydarzenia. Tym większa moja radość, że mam takich ludzi u siebie w Stowarzyszeniu. Cieszę się również, że mamy tak duże wsparcie i zaufanie u władz miasta, bez których, nie byłoby tego wszystkiego. Dziękuję także wszystkim uczestnikom dzisiejszego spotkania i zapraszam do wspólnego świętowania – dodała.
– Dziś inaugurujemy Tydzień Osób Niepełnosprawnych. To dobry moment by podkreślić jak dużą rolę w ułatwianiu codziennego życia osobom z niepełnosprawnościami odgrywają organizacje pozarządowe. Ja jako prezydent, jestem bardzo zadowolony ze współpracy jaką wspólnie prowadzimy z tymi organizacjami. Wiem, że ta pomoc, która dociera do osób z niepełnosprawnościami dzięki tym organizacjom jest zawsze na najwyższym poziomie. W tym szczególnym dniu, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy na co dzień działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dziękuję wam za to co robicie, jak wspieracie te osoby jak pomagacie im by trudy dnia codziennego przestały być dla tychże osób problemem. My jako samorząd zawsze jesteśmy otwarci na współpracę i – w miarę możliwości, wsparcia waszych działań – mówił inaugurując obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych pn. „Elbląg nadaje TON” Prezydent Witold Wróblewski.
Po otrzymaniu kluczy do bram miasta, wszyscy uczestnicy przeszli w barwnym orszaku w kierunku elbląskiej starówki. Podczas przemarszu zgromadzeni nieśli ze sobą transparenty z hasłami przypominającym o tym, że każdy z nas jest równy bez względu na swoje ograniczenia. Zwieńczeniem przemarszu była elbląska starówka przy Ratuszu Staromiejskim, gdzie jutro (wtorek 23 maja) odbywać się będzie konferencja pn. „Funkcjonowanie Osób z Niepełnosprawnością – rodzina, szkoła, praca, środowisko” a w najbliższą niedzielę (28 maja) odbędzie się uroczyste zakończenie Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.
Kliknij w zdjęcie główne tego artykułu i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.
Festyn, dni otwarte, zwody sportowe, wystawa
Tradycyjnie już, w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, do udziału w których zapraszają osoby z niepełnosprawnościami, ich rodziny, opiekunów jak również zwykłych elblążan.
Pierwszą odsłoną tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych był dzisiejszy kolorowy przemarsz, w którym obok osób z niepełnosprawnościami ich rodzin i opiekunów uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak również dzieci i młodzież z elbląskich placówek. Na zakończenie przemarszu – w którym wzięło udział ponad 300 osób, mieli możliwość obejrzenia wyjątkowej wystawy otwartej dziś w holu Ratusza Staromiejskiego. Na niemal dwudziestu zdjęciach uwiecznieni są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty, którzy zakończyli już edukację szkolną i posiadając orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej zdobywają kompetencje pozwalające na własny rozwój i samodzielność. Na zdjęciach są więc ukazani w miejscach pracy, podczas wykonywania obowiązków.
– Przemiana, przeobrażenie, transformacja. Życie człowieka, to nieustanna przemiana wyglądu, myśli, postaw, sytuacji życiowych w jakich się znajdujemy. Marzenia o pracy. To, że się spełniają mogą potwierdzić osoby, które wzięły udział w sesji a dziś pracują i realizują swoje kolejne marzenia – mówią pomysłodawcy wystawy pn. Metamorfozy – Odsłona III „Praca” , którą można oglądać w Ratuszu Staromiejskim – w godzinach otwarcia placówki do 28 maja.
Święto wszystkich osób z niepełnosprawnościami, to też bardzo dobra okazja do rozmowy o ich codzienności. Posłuży temu konferencja „Funkcjonowanie Osób z Niepełnosprawnością – rodzina, szkoła, praca, środowisko”, która odbędzie się we wtorek, 23 maja w Ratuszu Staromiejskim. W tym dniu przedstawiciele jednostek działających w naszym mieście na rzecz osób z niepełnosprawnościami będą rozmawiać m.in. o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka, edukacji integracyjnej, pracy zawodowej dorosłych osób z niepełnosprawnościami, kompleksowym wsparciu specjalistyczno-doradczym pośrednictwie pracy czy mieszkalnictwie chronionym. Konferencja rozpocznie się o godzinie 11:00.
W środę, po sukcesie ubiegłorocznego festynu integracyjnego w parku Bażantarnia, Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych organizuje wspólnie z Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka festyn rodzinny. W programie przewidziano m.in. gry i zabawy, konkursy z nagrodami, wspólne pieczenie kiełbasek, wata cukrowa, popcorn, zupa od Stowarzyszenia Szefów Kuchni, pokazy sprzętu służb mundurowych, stoiska prozdrowotne i wiele innych atrakcji. Całość rozpocznie się o godzinie 11:00 przy wiatach Margitka i Irenka.
Tradycją Tygodnia Osób Niepełnosprawnych są też Dni Otwarte placówek i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku w swoje progi zapraszają: DPS na Puławskiego w Elblągu, DPS Niezapominajka, Dzienny Dom Pobytu Senior + na Zamkowej, Fundacja Końckie Zdrowie, Dom pod Cisem, Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 1, ŚDS Przezmark oraz PSONI. Szczegóły w harmonogramie poniżej.
Podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych nie może zabraknąć również zmagań sportowych. Z tej okazji Integracyjny Klub Sportowy Atak zaprasza 27 – 28 maja do Centrum Sportowo-Widowiskowego na Grunwaldzkiej na Mistrzostwa Polski w Judo Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. W zawodach weźmie udział 150 zawodników z 12 klubów w Polsce. Rywalizacja rozpocznie się o 14:00 w sobotę i potrwa do 19:00. W niedzielę z kolei zawodnicy na matę wyjdą o 9:00. Zakończenie przewidziano na ok. 14:30.
Zwieńczeniem całego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie uroczysty koncert przed Ratuszem Staromiejskim, który odbędzie się w niedzielę 28 maja w godzinach 13:00 – 17:00. Wstęp wolny. Na scenie zaprezentują się: dzieci i młodzież z przedszkola „Ja Ty My”, dzieci z przedszkola nr 15, podopieczni PSONI Koło w Elblągu, uczniowie Szkoły Muzycznej w Elblągu, dzieci i młodzież ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 oraz zespół Fantastic z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Na zakończenie przed wszystkimi zgromadzonymi wystąpi młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty.
W tym dniu będzie również okazja do zapoznania się z ofertą jaką dysponują dla osób z niepełnosprawnościami placówki i instytucje działające Elblągu na rzecz ich i ich rodzin oraz opiekunów.
Tegoroczny Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Elblągu obchodzony jest pod nazwą „Elbląg nadaje TON” i organizowany jest przez Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego, Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych oraz Społeczną Powiatową Radę Osób Niepełnosprawnych.
Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych
„Elbląg nadaje TON”
22 MAJA INAUGURACJA – Urząd Miejski
11:00 – inauguracja obchodów „TON” i przekazanie klucza do bram miasta.
23 MAJA KONFERENCJA – Ratusz Staromiejski
11:00 – Konferencja pn. „Funkcjonowanie Osób z Niepełnosprawnością – rodzina, szkoła, praca, środowisko”.
24 MAJA FESTYN RODZINNY – Bażantarnia
11:00 – Piknik integracyjny współorganizowany z Elbląską Spółdzielnią Mieszkaniową Sielanka. W programie: gry, konkursy, zabawy, tańce, śpiewy, degustacje, ognisko i inne atrakcje.
28 MAJA ZAKOŃCZENIE – scena przy Ratuszu Staromiejskim
13:00 – 17:00 Na scenie zaprezentują się: dzieci i młodzież z przedszkola „Ja Ty My”, dzieci z przedszkola nr 15, podopieczni PSONI Koło w Elblągu, uczniowie Szkoły Muzycznej w Elblągu, dzieci i młodzież ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 oraz zespół Fantastic z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu oraz młodzież ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz Szalone Małolaty.
Ponadto:
24 maja – Biblioteka Elbląska, ul. Świętego Ducha
18:00 – Koncert Grupy Taneczno-Muzycznej PSONI Koło w Elblągu pn. „Opowiedz mi o miłości”
25 maja – Dni Otwarte
DPS Puławskiego (10:00 – 12:00)
DPS Niezapominajka (10:00 – 14:00)
Dzienny Dom Pobytu Senior+, ul. Zamkowa (10:00 – 17:00)
Dom pod Cisem (14:00 – 17:00)
- w ramach wydarzenia przewidziano m.in. zwiedzanie oraz warsztaty ekologiczne współorganizowane przez PSONI.
26 maja – Dni Otwarte
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu (10:00 – 12:00)
- w ramach wydarzenia przewidziano prezentację oferty edukacyjno-wychowawczej, otwarty trening szkolnej drużyny rugby, pieczenie gofrów w pracowni kucharskiej, zabawy w Sali sensorycznej, obróbkę drewna w pracowni stolarskiej oraz zwiedzanie szkoły i jej pracowni.
ŚDS Przezmark (10:00 – 14:00)
PSONI Koło w Elblągu przy ul. Lotniczej 12 połączone z obchodami Dnia Sąsiada.
- W ramach wydarzenia przewidziano gry i zabawy na świeżym powietrzu, występy artystyczne, zajęcia plastyczne oraz wspólne biesiadowanie.
27 – 28 maja
Mistrzostwa Polski w Judo Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie