Niemiecki wirusolog: większość ludzi nie będzie potrzebowała trzeciej dawki szczepionki jesienią

Niemiecki wirusolog: większość ludzi nie będzie potrzebowała trzeciej dawki szczepionki jesienią
Fot. Pixabay

Według niemieckiego wirusologa Christiana Drostena, większość zaszczepionych przeciw koronawirusowi osób nie będzie potrzebować jesienią szczepienia przypominającego. „Efekt ochronny szczepionek przeciw Covid-19 jest znacznie lepszy niż na przykład szczepionek przeciw grypie” – powiedział ekspert.

Drosten, który pracuje w berlińskiej klinice Charite, uważa jednak, że szczepienie uzupełniające tej jesieni ma sens w przypadku osób starszych i niektórych pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

„Po upływie pół roku poziom przeciwciał nabytych w wyniku szczepienia znacznie spada, zwłaszcza u osób w bardzo podeszłym wieku” – powiedział wirusolog w wywiadzie dla agencji dpa. Jego zdaniem w miejscach takich jak domy spokojnej starości, można zastosować trzecie szczepienie.

Dla reszty populacji zostanie być może w przyszłości określony poziom wiekowy, od którego szczepienie przypominające będzie miało sens. „Tej jesieni ważne jest jednak, aby w pierwszej kolejności uzupełnić braki w szczepieniach u osób powyżej 60. roku życia” – uważa Drosten. Obecnie, według danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), zaszczepiło się w Niemczech około 85 proc. osób z tej grupy.

W USA, Izraelu i innych krajach, a także sporadycznie w RFN, przeprowadza się już szczepienia przypominające dla określonych grup. Klinika Charite rozpoczęła trzecie szczepienia części personelu medycznego i dotyczy to pracowników, którzy otrzymali drugie szczepienie co najmniej sześć miesięcy temu, mają co najmniej 60 lat i pracują w obszarach ryzyka związanego z Covid-19.

W Niemczech – według danych RKI – 63,7 proc. populacji otrzymało co najmniej jedno szczepienie przeciw Covid-19, a 58,2 proc. zostało w pełni zaszczepionych.

Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ ap/
Print Friendly, PDF & Email