Niemcy zobowiązują się przeznaczyć dodatkowo 1,5 mld euro na COVAX i WHO

Niemcy zobowiązują się przeznaczyć dodatkowo 1,5 mld euro na COVAX i WHO
Fot. RF._.studio / Pexels

Niemcy przeznaczą dodatkowo 1,5 mld euro na wsparcie globalnych wysiłków na rzecz szczepienia przeciwko COVID-19 i innych programów do walki z pandemią koronawirusa, zwiększając swoje ogólne zobowiązanie do 2,1 mld euro – poinformował w piątek minister finansów RFN Olaf Scholz.

– Możemy wyjść z pandemii tylko dzięki szczepieniom. Musimy zrobić postępy w tym zakresie, w kraju i za granicą – oświadczył minister. Przekazał, że dodatkowe pieniądze mają wesprzeć program COVAX, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne międzynarodowe wysiłki.

– Dzisiejszym oświadczeniem dajemy jasno do zrozumienia: stoimy ramię przy ramieniu z najbiedniejszymi krajami – powiedział Scholz. I dodał, że niemiecki wkład zwiększy międzynarodowe fundusze na szczepionki, leki i testy o ponad 30 proc. – Będziemy bezpieczni tylko wtedy, gdy na całym świecie będą przeprowadzane szczepienia – zaznaczył.

Przedstawiciele amerykańskich władz zapowiedzieli, że Stany Zjednoczone przekażą dodatkowe 2 mld USD w ciągu najbliższych dwóch lat, gdy inne kraje wypełnią swoje zobowiązania. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email