Niemcy: Zakupy w supermarketach w Hesji bez maseczek, ale dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Niemcy: Zakupy w supermarketach w Hesji bez maseczek, ale dla zaszczepionych i ozdrowieńców
Fot. Pixabay

Aldi, Lidl i Rewe są wśród sieci supermarketów w niemieckim kraju związkowym Hesja, które wkrótce będą mogły wprowadzić możliwość robienia zakupów w swoich sklepach tylko dla klientów zaszczepionych przeciw COVID-19 i ozdrowieńców. Omawiane są zmiany zasad bezpieczeństwa dla handlu detalicznego, wprowadzonych w związku z pandemią.

Aktualnie w sklepach obowiązuje obowiązek zachowania dystansu i stosowania maseczek ochronnych – przypomina dziennik „Frankfurter Rundschau”. Rozważana jest jednak opcja poluzowania tych zasad, mająca polegać na wprowadzeniu możliwości zdjęcia maseczek w sklepach przy stosowaniu tzw. zasady 2G, czyli wstępu tylko dla osób zaszczepionych (niem. Geimpfte) lub ozdrowieńców (Genesene).

Przepis taki obowiązuje już dla niektórych przestrzeni publicznych, np. restauracji, a niedługo może zostać wprowadzony w branży handlowej w Hesji. Władze tego kraju związkowego rozważają złagodzenie obostrzeń i wprowadzenie zasady 2G dla sklepów i supermarketów.

We wtorek premier Hesji Volker Bouffier ogłosił po konsultacjach z ekspertami, że „wszystkie firmy powinny mieć możliwość wyboru, czy chcą dopuścić do swojej działalności tylko zaszczepionych i rekonwalescentów” – informuje „FR”.

Zgodnie z komunikatem prasowym władz landu nowa regulacja „została stworzona na prośbę przedsiębiorców”. Co istotne, zarząd supermarketu może indywidualnie zdecydować o wprowadzeniu zasady 2G na terenie swoich placówek. Jak informuje dziennik „Die Welt”, branża handlowa w Niemczech z zadowoleniem przyjmuje te regulacje. – Przedsiębiorcy mieliby wolny wybór, czy chcą stosować 2G, czy nie – podkreśla szef związku handlowców Stefan Genth.

Ewentualne ponowne zaostrzenie środków bezpieczeństwa byłoby wprowadzane lokalnie, w zależności od liczby zakażeń koronawirusem. Według Instytutu im. Roberta Kocha 65,3 proc. mieszkańców Niemiec jest obecnie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. – Gdyby supermarkety (…) skorzystały z opcji 2G, ok. 35 proc. ludności w Niemczech nie mogłoby już robić zakupów w dużych sieciach – podkreśla „FR” i dodaje, że „jak dotąd, supermarkety nie były uważane za strefę wysokiego ryzyka infekcji podczas pandemii”.

Badanie przeprowadzone przez Politechnikę Berlińską wykazało, że chociaż zamknięte pomieszczenia są uważane za obszar ryzyka przenoszenia koronawirusa w postaci aerozolu, w supermarketach ryzyko zarażenia jest znacznie niższe niż w biurach. – Ponadto eksperci potwierdzają, że obecnie nie ma ryzyka zakażenia koronawirusem poprzez żywność – dodaje „FR”.

Marzena Szulc (PAP)
Print Friendly, PDF & Email