Niemcy: Start ogólnokrajowego tygodnia szczepień, m.in. w sklepach, zoo i na stadionie

Niemcy: Start ogólnokrajowego tygodnia szczepień, m.in. w sklepach, zoo i na stadionie
Fot. Pixabay

W Niemczech ruszył w poniedziałek ogólnokrajowy tydzień szczepień przeciw COVID-19. Akcja ma umożliwić ludziom jeszcze łatwiejsze dotarcie do punktów szczepień, są one organizowane w uczęszczanych miejscach, takich jak stadiony, galerie handlowe i sklepy, rynki, a nawet zoo. Kampanię promuje m.in. kanclerz Angela Merkel.

W ramach tygodnia szczepień każdy chętny będzie mógł zostać zaszczepiony bezpłatnie bez wcześniejszego umawiania wizyty.

– Zaszczepienie się nigdy nie było łatwiejsze – podkreśla Merkel na rządowej stronie internetowej. – Cztery miliony ludzi w Niemczech zachorowały z powodu koronawirusa, a ponad 90 tys. osób zmarło z jego powodu. Te liczby oznaczają ogromne cierpienie i głęboki smutek (…) Rok temu nie było wyjścia z pandemii. Dzisiaj możemy zaoferować wyjście: szczepienie bezpiecznymi i skutecznymi szczepionkami – mówi kanclerz. Jak podkreśla, „już ponad 55 mln ludzi w Niemczech przyjęło tę ofertę, a ponad 50 mln z nich jest w pełni zaszczepionych”. – To ogromny sukces – dodaje.

Szefowa rządu wskazuje jednak, że po wakacjach wzrasta liczba nowych infekcji. – Zdecydowana większość pacjentów leczonych w szpitalach i na oddziałach intensywnej terapii to osoby nieszczepione. Aby dobrze przeżyć jesień i zimę, trzeba przekonać do szczepień jeszcze więcej osób – zaznacza.

W nadchodzącym tygodniu w Berlinie będzie wiele możliwości zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi „spontanicznie i w zupełnie nieskomplikowany sposób” – pisze portal rbb24.de. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości.

Na liście miejsc, w których w Berlinie można się zaszczepić, znalazły się m.in. lokal serwujący kebaby (każdy zaszczepiony otrzyma jeden kupon na danie), ZOO, hala targowa, hala klubu hokejowego Eisbaeren Berlin i stadion Herthy Berlin, Izba Rzemieślnicza, centra handlowe i hipermarket OBI. Możliwość zaszczepienia się „po pracy, przy fortepianie i bezalkoholowymi piwie” proponują Targi Berlińskie.

Do tej pory 66 proc. berlińczyków powyżej 12. roku życia otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki – wynika z danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). 62,1 proc. jest już w pełni zaszczepionych.

– W ciągu ostatnich kilku tygodni chęć do szczepień spadła w całych Niemczech, także w Berlinie. Z tego powodu do końca sierpnia zamknięto cztery z dotychczasowych sześciu berlińskich centrów szczepień. Dwa centra – na lotnisku Tegel i w centrum wystawienniczym – będą działały do końca stycznia, m.in. po to, aby umożliwić wskazanym grupom pacjentów przyjęcie trzeciej dawki szczepienia – informuje rbb24.

Marzena Szulc (PAP)
Print Friendly, PDF & Email