Niemcy: Policyjna obława w Dreźnie, koronasceptycy mieli planować zamach na premiera Saksonii

Niemcy: Policyjna obława w Dreźnie, koronasceptycy mieli planować zamach na premiera Saksonii
Fot. Pixabay

Saksoński krajowy urząd policji kryminalnej przeprowadził w środę w Dreźnie obławę spowodowaną groźbami, które padły pod adresem premiera Saksonii Michaela Kretschmera. Tydzień temu na grupie czatowej na Telegramie pojawiły się plany zamachu na premiera – informują niemieckie media.

Przeszukano kilka posesji – poinformowała w środę policja na Twitterze. Do akcji zaangażowano siły specjalne, ponieważ wypowiedzi poszczególnych członków grupy na Telegramie sugerowały, że mogą oni być w posiadaniu broni palnej i kusz.

Specjalna komisja ds. prawicowego ekstremizmu (Soko Rex) realizuje w ten sposób nakazy przeszukania w ramach postępowania przygotowawczego w związku z podejrzeniem o przygotowywanie poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu.

Dochodzenie zostało wszczęte na podstawie reportażu, który ukazał się w zeszłym tygodniu w magazynie telewizji ZDF „Frontal”. Według raportu, członkowie grupy chatowej „Dresden Offline Networking” odrzucili decyzje rządu Saksonii o działaniach podjętych w walce z pandemią koronawirusa. Według policji, członkowie grupy omawiali plany zabójstwa Kretschmera i innych przedstawicieli saksońskiego rządu landowego.

Groźby pod adresem Kretschmera wywołały oburzenie wśród polityków. Sam premier powiedział: „Musimy użyć wszelkich środków prawnych przeciwko takiemu przekraczaniu granic. Osoby sprawujące urzędy publiczne nie powinny bać się wypowiadać swoich poglądów i wykonywać swojej pracy”.

Wcześniej poruszenie wywołała procesja koronasceptyków z pochodniami przed domem saksońskiej minister zdrowia Petry Koepping.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email