Niemcy: Minister zdrowia apeluje, by szczepić się przeciw COVID-19 przed jesienią i zimą

Niemcy: Minister zdrowia apeluje, by szczepić się przeciw COVID-19 przed jesienią i zimą
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Aby uniknąć paraliżu służby zdrowia do jesieni i zimy potrzeba jeszcze co najmniej 5 mln szczepień – przekazał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Niemiec Jens Spahn. Szef resortu zaapelował do mieszkańców RFN o przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19.

W Niemczech ponad 61 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych. Jednak liczba nowych szczepień od tygodni spada, a nowych przypadków COVID-19 od połowy lipca z dnia na dzień przybywa.

– Liczba zaszczepionych ludzi jest za mała, by zapobiec przeciążeniu służby zdrowia – oświadczył Spahn w niemieckich mediach. 90 proc. pacjentów z COVID-19 na intensywnej terapii, to osoby niezaszczepione – dodał.

O zagrożeniu ostrzegał też Christian Karagiannidis, dyrektor naukowy Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI). – Jeżeli do października znacznie nie wzrośnie liczba szczepień, to jesienią będziemy mieli naprawdę wysoki przyrost liczby pacjentów na intensywnej terapii – powiedział.

Wirusolog Christian Drosten z kliniki Charite w Berlinie ocenił, że ewentualne złagodzenie restrykcji związanych z koronawirusem na jesieni jest ryzykowne. Ostrzegł, że wraz ze wzrostem zachorowań konieczne może być przywrócenie większych obostrzeń.

Według Instytutu im. Roberta Kocha, w Niemczech na COVID-19 zmarło ponad 92 tys. osób. W piątek zgłoszono prawie 2,9 tys. nowych przypadków infekcji oraz 24 związane z koronawirusem zgony. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email