Niemcy: Farmaceuci z Nadrenii Północnej chcą szczepić przeciw COVID-19 w aptekach

Niemcy: Farmaceuci z Nadrenii Północnej chcą szczepić przeciw COVID-19 w aptekach
Fot. Pixabay

Związek farmaceutów w Nadrenii Północnej w Niemczech apeluje o umożliwienie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach. Pomysł ten poparł ekspert współrządzącej w kraju partii SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach, wskazując, że przy tym szczepieniu powikłania występują bardzo rzadko – informuje we wtorek portal RND.

– Nasze apteki są do tego dobrze przygotowane – przekonuje w RND szef regionalnej organizacji farmaceutów Thomas Preis. Szczepienia przeciw koronawirusowi mogłoby już teraz wykonywać „około 1000 farmaceutów, przeszkolonych w zakresie szczepień, w prawie 500 aptekach” – podkreśla Preis, zwracając uwagę, że „apteki w wielu innych krajach od lat z powodzeniem szczepią”.

Także propozycja Lauterbacha, aby „tam, gdzie to możliwe” szczepić jednocześnie przeciwko grypie i koronawirusowi, spotkała się z aprobatą Preisa. Jednak w większości przypadków do czasu przyjęcia trzeciej dawki szczepienia przeciw koronawirusowi trzeba czekać zbyt długo, aby połączyć je ze szczepieniem przeciw grypie – wskazuje.

Według Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) wskaźnik w pełni zaszczepionych dorosłych Niemców wyniósł w poniedziałek 75,8 proc., a 79,3 proc. zostało do tej pory zaszczepionych przynajmniej jedną dawką.

Marzena Szulc (PAP)
Print Friendly, PDF & Email