Niemcy: Do 20 marca stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z pandemią

Niemcy: Do 20 marca stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z pandemią
Fot. Pixabay

Rząd federalny i rządy krajów związkowych rozważają trzyetapowy plan zakończenia do 20 marca wszystkich poważnych restrykcji związanych z pandemią – piszą w poniedziałek niemieckie media. W środę kanclerz Olaf Scholz i premierzy landów będą omawiać dalsze postępowanie w pandemii koronawirusa.

– Do kalendarzowego początku wiosny 20 marca 2022 roku mają być stopniowo wycofywane daleko idące ograniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym – czytamy w projekcie na środowe spotkanie kanclerza Scholza z premierami krajów związkowych, do którego dotarły niemieckie media.

W pierwszym etapie dostęp do handlu detalicznego ma być dozwolony „w całym kraju dla wszystkich osób bez kontroli”, ale z maseczką medyczną. Możliwe mają być również prywatne spotkania z większą liczbą uczestników dla zaszczepionych i wyzdrowiałych osób. Nie jest jeszcze jasne, ile osób mogłoby się spotykać. Obecnie obowiązuje górny limit dziesięciu osób.

W drugim etapie, począwszy od 4 marca, planowane są ulgi dla restauracji, dyskotek, hoteli. W branży gastronomicznej ma obowiązywać zasada 3G (wstęp dla zaszczepionych, wyzdrowiałych lub przetestowanych). Zasada 3G powinna wówczas mieć zastosowanie również w hotelach. Dyskoteki i kluby mają być otwarte dla osób, które wyzdrowiały i zostały zaszczepione i dodatkowo są przetestowane lub zaszczepione szczepionką przypominającą (zasada 2G-Plus).

W trzecim etapie od 20 marca mogą zostać zniesione „wszystkie daleko idące środki ochronne”. Wtedy mogą zostać zniesione regulacje związane z home office. Pracodawcy mają jednak mieć możliwość dalszego oferowania pracy w domu w porozumieniu z pracownikami.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email