Niemcy: Co najmniej 40 proc. zmarłych na COVID-19 to mieszkańcy domów opieki

Niemcy: Co najmniej 40 proc. zmarłych na COVID-19 to mieszkańcy domów opieki
Fot. Pixabay

Co najmniej 29 tys. z 71,9 tys. osób, które zmarły na COVID-19 w Niemczech to mieszkańcy domów opieki – wynika z informacji zebranych przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Rzeczywista liczba może być większa, bo nie wszędzie dane o zmarłych seniorach są dostępne.

Jak pisze „FAZ”, niemal we wszystkich krajach związkowych, dla których dane są dostępne, pensjonariusze domów opieki stanowią dużą część ofiar pandemii. Najwięcej jest ich w Hamburgu – 60 proc. i Bawarii – 54 proc. Tylko w styczniu, najtragiczniejszym dotąd miesiącu, na COVID-19 zmarło ponad 10 tys. mieszkańców takich ośrodków.

Dziennik podaje, że do tragedii w domach opieki dochodzi czasem nawet mimo ściśle przestrzeganych procedur – testowania gości i rezydentów oraz stosowania sprzętu ochronnego. Podaje przykład jednego takiego ośrodka w Lollar w Hesji, który do grudnia 2020 roku pozostawał wolny od koronawirusa, a gdzie w ciągu kilku tygodniu zakaziło się 98 ze 160 mieszkańców i 43 pracowników. Zmarło 36 osób.

Sytuację poprawiły szczepienia. Według danych ministerstwa zdrowia RFN, pierwszą dawkę szczepionki otrzymało już ponad 85 proc. mieszkańców domów opieki, a drugą – 60 proc, co przełożyło się na duży spadek zakażeń i zgonów. To sprawiło, że organizacja reprezentująca pensjonariuszy BIVA-Pflegeschutzbund zaczęła domagać się rozluźnienia restrykcji, które znacznie utrudniają odwiedziny seniorów. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email