Niemcy: Centralna Rada Żydów opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19

Niemcy: Centralna Rada Żydów opowiada się za obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Centralna Rada Żydów w Niemczech opowiada się za powszechnymi, obowiązkowymi szczepieniami w celu ograniczenia pandemii COVID-19 – czytamy w wydanym w poniedziałek oświadczeniu prasowym.

Judaizm uważa osiągnięcia medycyny, takie jak opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi, za „czyn, który ulepsza świat” – stwierdza Rada.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech dr Josef Schuster wyjaśnia: „Pandemia COVID-19, oprócz konsekwencji dla życia i zdrowia, pociąga za sobą również niebezpieczne zmiany społeczne. Antyszczepionkowcy i koronasceptycy radykalizują się w zastraszającym tempie. W przypadku wprowadzenia powszechnych, obowiązkowych szczepień nie można wykluczyć jeszcze silniejszych protestów i przemocy. Niemniej jednak, ochrona zdrowia ludności jako całości ma większe znaczenie. Dlatego uważamy, że powszechny obowiązek szczepień jest nieunikniony”.

Konieczne jest jednak, aby państwo wykorzystało możliwe środki „w celu powstrzymania antypaństwowych i antysemickich wystąpień w kontekście protestów. Tak jak obowiązkowym szczepieniom muszą towarzyszyć inne środki w celu opanowania pandemii, tak samo potrzebne będzie długoterminowe zaangażowanie polityczne w celu złagodzenia podziałów społecznych” – napisano w oświadczeniu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
Print Friendly, PDF & Email