Niedzielski: W ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom

Niedzielski: W ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom
Fot. Pixabay

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów. Pracujemy nad szczegółami – powiedział PAP we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W połowie listopada szef MZ zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badania przesiewowe pod kątem koronawirusa.

– Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości – patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów – co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą – wskazał w rozmowie z PAP minister.

Poinformował, że trwają wciąż prace nad koncepcją badań. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.

– Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział minister.

– Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu – ocenił.

Szef MZ podał, że testy w pilotażu miałyby być zrobione tuż przed końcem ferii.

– Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach – wskazał.

Jak zaznaczył, na pewno nie będą to jednorazowo testy antygenowe. – Ale nie chciałbym przesądzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać – zastrzegł. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email