Niedzielski: W przyszłym tygodniu prawdopodobnie do szczepień będą dopuszczeni 16- i 17-latkowie

Niedzielski: W przyszłym tygodniu prawdopodobnie do szczepień będą dopuszczeni 16- i 17-latkowie
Fot. Pixabay

Rozważamy możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wielu 16 i 17 lat, prawdopodobnie dopuścimy to w przyszłym tygodniu. Ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach z Radą Medyczną – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w piątek w TVN24, od kiedy będą szczepione w Polsce osoby poniżej 18 lat, bo szczepionka BioNTech/Pfizer została dopuszczona do stosowania u osób od 16 lat.

– Taką możliwość prawdopodobnie damy osobom, które oczywiście mieszczą się w tych granicach wiekowych, czyli między 16. a 18. rokiem życia. Prawdopodobnie dopuścimy to w najbliższym czasie, mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia dopytywany, czy oznacza to, że w przyszłym tygodniu do Narodowego Programu Szczepień zostaną dołączeni 16- i 17-latkowie, odparł: „Rozważamy w tej chwili taką możliwość, bo kończy się system rejestracji osób pełnoletnich i widzimy tutaj argumenty (…), ale też chcemy jeszcze podyskutować z Radą Medyczną, więc ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu – powiedział minister zdrowia.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła ocenę stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 BioNTech/Pfizer u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat. Jeśli proces przebiegnie zgodnie z planowanym harmonogramem, to decyzję w sprawie szczepienia tej grupy nastolatków ogłosi w czerwcu. (PAP)

Marzena Kozłowska
Print Friendly, PDF & Email